Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Cyfryzacja szkół: operatorzy raczej ocalą dotacje

Urszula Zielińska 24-08-2018, ostatnia aktualizacja 24-08-2018 17:04

Ryzyko, że operatorzy budujący łącza internetowe dla szkół ze środków unijnych stracą pokaźne dotacje było, ale... zniknęło. Pomogła reforma systemu edukacyjnego i elastyczność podejścia do list z placówkami do podłączenia.

W mijającym miesiącu najwięksi beneficjenci dwóch konkursów na dotacje do budowy sieci szerokopasmowego internetu powinni przedstawić Centrum Projektów Polska Cyfrowa raporty o podłączeniu do sieci minimum 100 megabitów na sekund 80 proc. z około 9,4 tys. szkół wskazanych przez rząd.

Jeszcze w czerwcu wydawało się to nie do zrobienia. Orange Polska, który ma największe zadanie do wykonania, sygnalizował problemy. Nexera, która uzyskała drugą pod względem wielkości dotację, unikała rozmów o szczegółach inwestycji. Teraz ryzyko... prysło.

CPPC rozłożyło operatorom obowiązek podłączenia tysięcy adresów szkół szybkim łączem na dwa etapy. W pierwszym, który właśnie mija, mają podłączyć 80 proc. szkół. W drugim - zimą, ale już w przyszłym roku - pozostałe 20 proc.. W przypadku Orange Polska pierwszy termin minął 22 sierpnia.

- Operator zaraportował podłączenie łącznie 87 proc. szkół we wszystkich swoich projektach - informuje Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC. Według niego, oznacza to 2011 szkół, a to wskazuje, że łącznie telekom ma do podłączenia 2,3 tys. placówek. To mniej niż pierwotnie zobowiązał się telekom (informował nas o 3004 placówkach).

Jak wyjaśnia Szajnar, część szkół przestała istnieć. To zapewne efekt reformy systemu edukacyjnego, likwidującej gimnazja. Jak dużo szkół ubyło z pierwotnej puli 13,2 tys. adresów - takich danych z CPPC jeszcze nie udało nam się uzyskać. Trwa gorący okres. Urząd szykuje się do podpisywania umów z beneficjentami ostatniego - już trzeciego konkursu - w którym rozdysponowuje 1,6 mld zł. Z szacunków, które nam przekazano wynika, że na obszarach, gdzie operatorzy budują szybki internet, ubyć mogło średnio 6-7 adresów, pod którymi mieściły się szkoły (czasem kilka w jednej lokalizacji).

Według Wojciecha Szajnara, terminu dotrzymała także wielkopolska grupa kablowa - Inea. - Do podłączenia mamy 327 placówek. Do tej pory podłączyliśmy ich 197 - mówi Karolina Pawlik, rzeczniczka Inei. To 60 proc. wszystkich, ale pomyłki nie ma.

- Na obszarze poznańskim 80 proc. placówek musieliśmy podłączyć do 22 sierpnia i udało się wykonać to w wyznaczonym terminie. Na pozostałych obszarach: kaliskim, leszczyńskim i konińskim termin przypada na 30 sierpnia - mówi Pawlik. - Obecnie nie widzimy zagrożeń dla tego terminu - dodaje.

Gdy powstawał ten materiał, CPPC nie otrzymało raportów od dwóch pozostałych firm budujących łącza za dotacje: Nexery (konsorcjum funduszu Infracapital i Nokii) i VoiceNetu.

- Jak każdy beneficjent programu operacyjnego Polska Cyfrowa, Nexera zobowiązała się do przyłączenia 80 procent szkół w obszarach konkursowych. Dla 12 naszych obszarów termin ten upływa w tym tygodniu. Dla 1 obszaru (bydgosko-toruńskiego), we wrześniu. W wymaganych umową szkołach zainstalowaliśmy nasze urządzenia - zapewnia Paweł Biarda, członek zarządu Nexery, nie podając liczb i miejscowości.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  CPPC , cyfryzacja szkół , INEA , Nexera , Orange , POPC , Wojciech Szajnar

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common