Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w II kw. 2018 roku: pomaga przejęcie Netii

Urszula Zielińska 23-08-2018, ostatnia aktualizacja 23-08-2018 14:03

2,6 mld zł przychodu, 0,96 mld zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację, 236 mln zł zysku netto wykazała Grupa Cyfrowy Polsat w II kwartale 2018 r. Dane byłyby zbieżne z oczekiwaniami biur maklerskich obserwujących notowania firmy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdyby nie wynik netto, który okazał się słabszy od średniej prognoz specjalistów.

Biura szacowały, że kontrolowany przez Zygmunta Solorza gigant wykaże w tym okresie 2,57 mld zł przychodu, 0,93 mld zł EBITDA oraz 0,26 mld zł zysku netto. Tym samym przychody i EBITDA okazały się nieco wyższe od średniej prognoz maklerów, a wynik netto słabszy o prawie 10 proc..

Na tę różnicę zwracała uwagę inwestorom agencja Bloomberg i początkowo na środowej sesji akcje Cyfrowego Polsatu taniały. W ciągu dnia zaświeciły się jednak na zielono.

Wyniki grupy po raz drugi przygotowane zostały według obowiązującego od tego roku standardu IFRS 15, a po raz pierwszy uwzględniały część kwartalnych rezultatów Grupy Netia, przejętej przez nią we współpracy z Zygmuntem Solorzem.

Według spółki, przychody w II kw. br. są wyższe o 7,5 proc., a EBITDA o 3,5 proc. niż w analogicznym okresie 2017 r., gdyby wówczas grupa raportowała wg. tegorocznych standardów.

Takich zwyżek nie odnotował żaden z konkurentów Cyfrowego Polsatu, ale też żaden nie był aktywny na polu fuzji i przejęć tak jak grupa miliardera.

Netia dodała do EBITDA 44 mln zł. Zasada roam like at home obniżyła wynik o 22 mln zł - podano w prezentacji.

Za wzrosty widoczne w kwartale odpowiada konsolidacja Netii (1,5 miesiąca), wyższe wpływy z reklam kanałów telewizyjnych (których przybyło także dzięki przejęciom), czy większe sumy z rozliczeń z innymi operatorami (Play zaczął korzystać z sieci 4G Plusa).

W całym 2018 roku EBITDA grupy, jeśli wyłączyć wpływ przejęcia Netii, nie będzie jednak wyższa niż w 2018 r. – podtrzymała w środę Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna za finanse w zarządzie Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat poinformował też, że bez Netii jego przychody byłyby o 0,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 r. według dawnych standardów (MSR18) i wyniosłyby 2,47 mld zł. EBITDA zaś obniżyłaby się o 3,7 proc.. do 928 mln zł.

Wolne przepływy gotówkowe grupy w takim ujęciu mają wynieść około 1,5 mld zł.

Ostap-Tomann pytana, czy intencją Cyfrowego Polsatu jest dokupienie w tym roku akcji Netii poinformowała też, że Cyfrowy Polsat zamierza odkupić akcje Netii od wehikułu właściciela – firmy Karswell.

Na pytanie, czy firma planuje emisję akcji powiedziała: - Na razie nie mamy takich planów.

Zapewniła też, że Cyfrowy Polsat nie myśli obecnie o restrukturyzacji kosztowej Netii. – Koncentrujemy się na tym, aby powstał jak najlepszy produkt – powiedziała.

Na razie grupa oferuje stacjonarny internet Netii swoim klientom – Za chwilę chcemy zaoferować klientom Netii Smart Dom. Jesienią liczba punktów sprzedaży, w których dostępna będzie wspólna oferta firm urośnie do 300 – mówił Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Plus , Polkomtel , Tobias Solorz

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common