Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Telekomy podzielone w sprawie jednej sieci 5G w Polsce

Urszula Zielińska 21-08-2018, ostatnia aktualizacja 21-08-2018 21:25

Jednym z najistotniejszych elementów prognoz dla największych firm telekomunikacyjnych w kraju są ich wydatki na budowę sieci 5G i opłacenie rezerwacji częstotliwości potrzebnych do ich funkcjonowania. Poziom inwestycji i kosztów operacyjnych telekomów zależeć będzie m.in. od ostatecznej koncepcji budowy sieci 5G. Ministerstwo Cyfryzacji bierze pod uwagę trzy warianty. Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył właśnie zbieranie opinii z rynku m.in. na ten temat. Branża - jak zwykle - jest podzielona.

Gdy 8 sierpnia, na tydzień przed publikacją wyników finansowych Play Communications ktoś kupił na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie w jednej transakcji 2 mln akcji komórkowej sieci rynek spekulował, że to dlatego, iż polski rząd zamierza sfinansować budowę jednej sieci komórkowej 5G, a tym samym z operatorzy nie będą musieli ponosić kosztów tej inwestycji. Nie znamy źródła tej plotki, ale z naszych rozmów z różnymi uczestnikami rynku wynika, że jest dość mocno oderwana od rzeczywistości.

Jak jest naprawdę? 7 sierpnia - na dzień przed pokaźną wymianą akcji Playa - resort cyfryzacji opublikował wstępną propozycję aktualizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego. Tzw. NPS-y przygotowują kraje, w których budowa sieci szerokopasmowego dostępu do internetu dla wszystkich mieszkańców kraju wymaga wsparcia ze środków publicznych. Tak jest także w Polsce, na mapie której są nadal całkowicie białe plamy, czyli miejsca pozbawionych infrastruktury internetu w ogóle, jak i białe plamy NGA, czyli miejsca, w których sieć jest wolniejsza niż 30 Mb/s. Prędkość ta była długo minimalną prędkością dla sieci przyszłości wskazaną przez Komisję Europejską. Dziś w przygotowywanym Europejskiem Kodeksie Łączności Elektronicznej jest już mowa już o 1 Gb/s, a uaktualniona , poddana konsultacjom wersja NPS-u zmianę tę uwzględnia.

Dwa warianty jednej sieci

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedzialne za przygotowanie koncepcji uruchomienia sieci 5G w Polsce analizuje trzy warianty: równoległej budowy sieci 5G przez każdego z największych czterech operatorów mobilnych, wspólną budowę sieci przez wszystkie cztery firmy (tak sieć LTE w paśmie 800 MHz proponował budować Zygmunt Solorz przed słynną aukcją LTE) oraz powołanie operatora narodowego, który wziąłby na siebie budowę i obsługę części sieci 5G w modelu hurtowym. Podmiot taki zapewniłby infrastrukturę na głównych szlakach komunikacyjnych oraz w jednej z warstw sieci (nadajników o zasięgu kilkudziesięciu metrów) w obszarach miejskich. Z kolei nadajniki o większym zasięgu w miastach finansowane byłaby przez operatorów.

Nie podano nazwy państwowego podmiotu. Wiadomo, że zainteresowany udziałem w budowie sieci 5G jest państwowy operator Exatel. Potencjalnie mógłby mieć konkurenta w NASK, ale dyrektor instytutu Wojciech Kamieniecki zapewnia, że nie jest to rola, o którą NASK się ubiega.  Pod uwagę trzeba brać Tauron, który chce budować sieć światłowodową ze środków unijnych, oraz PGE, którego firma zależna pozyskała pasmo 450 MHz na potrzeby komunikacji służb szybkiego reagowania.

Autorzy aktualizacji NPS-u, czyli kancelaria GWW i Infostrategia podali także szacunki budowy sieci 5G w Polsce: 11,35-20,3 mld zł.  Operatorzy mieliby wyłożyć w latach 2021-2025 od 6,07 mld zł do 8,37 mld zł. Jak zastrzegli autorzy raportu, są to sumy potrzebne na wdrożenie sieci 5G w zakresie zakładanym w NPS, a operatorzy zapewne będą dążyć do równoległego rozwoju sieci poza obszarami wskazanymi w w NPS. Spodziewają się też, że telekomom będzie zależało na inwestycjach w 4G, co może zmniejszyć ich możliwości inwestycji lokowania w nową technologię.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , ministerstwo cyfryzacji , Orange , play , Plus , T-Mobile , UKE , zygmunt solorz

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common