Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Play obniżył prognozę na 2018 rok i mocno tnie dywidendę [nowe]

Urszula Zielińska 16-08-2018, ostatnia aktualizacja 16-08-2018 11:31

W poniedziałek wieczorem, Play Communications, właściciel P4, operatora sieci Play opublikował sprawozdanie za I półrocze i II kwartał 2018 r. Wyniki finansowe spółki są nieco lepsze niż oczekiwali analitycy z biur maklerskich. Byłaby to dobra wiadomość dla posiadaczy akcji firmy, gdyby nie to, że sprawozdanie zawiera korektę założeń finansowych telekomu na cały 2018 rok.

Zarząd pod kierunkiem nowego prezesa, Jean-Marca Hariona podał, że w 2018 roku przychody Play Communications urosną o 2-3 proc., skorygowana EBITDA wyniesie 2,1-2,2 mld zł, gotówkowe nakłady inwestycyjne wyniosą 800 mln zł, a gotówka zostająca dla akcjonariuszy (free cash flow to equity, FCFE), która może zostać wypłacona zamknie się w przedziale 750-800 mln zł.

Jednocześnie zarząd  zaproponował, aby do czasu zakończenia inwestycji we własną sieć na 9 tys. stacji bazowych w 2020 roku i obniżenia poziomu zadłużenia netto do EBITDA do 2,5 dywidenda wynosiła 40-50 proc. FCFE. Potem zamierza wrócić do poziomu 65-75 proc. FCFE.

To negatywna zmiana w porównaniu z poprzednimi założeniami przedstawionymi przy okazji pierwotnej oferty publicznej, utrzymanymi jeszcze przy okazji publikacji wyników za I kwartał br. przez Joergena Bang Jensena, prezesa P4, który rozstał się z firmą z końcem czerwca po walnym zgromadzeniu.

Mówiły one, że tegoroczne przychody urosną w średnim jednocyfrowym tempie, marża skorygowanej EBITDA będzie zbliżona do ubiegłorocznej (co implikowało wzrost skorygowanej EBITDA choć wolniejszy niż przychodów). Wydatki na inwestycje miały wynieść mniej niż 800 mln zł, a przyszłoroczna dywidenda być bliska tegorocznej, czyli 650 mln zł.

Nowy wyznaczony poziom przyszłorocznej dywidendy jest o około 38 proc. niższy od pierwotnego. Mniej więcej o tyle spadły od debiutu Play Communications na GPW notowania akcji spółki. W IPO walor kosztował 36 zł, a w poniedziałek na zamknięciu sesji 21,1 zł (spadek od ceny emisyjnej o 41,1 proc.)..

– Skorygowanie polityki dywidendowej było wskazane, bo w przeciwnym wypadku spółka nie byłaby w stanie obniżyć długu netto przed aukcjami częstotliwości, których należy się spodziewać w średnim terminie – uważa Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centralbanku.

Zmiana założeń zgodnie ze sprawozdaniem ma się wiązać z planem, aby przyspieszyć rozbudowę sieci nadajników Playa: w tym roku ich liczba ma urosnąć do 7 tys., a w 2020  do 9 tys.. Telekom chce też przyspieszyć spłatę zadłużenia i zejść do wskaźnika długu netto do EBITDA do 2,5. Po półroczu wskaźnik ten liczony dla 12-miesięcznej EBITDA wynosił 3,2.

W II kw. br. Play Communications wykazał 1,688 mld zł przychodu, o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Telekom miał też 365,7 mln zł zysku operacyjnego (122 mln zł rok wcześniej, gdy ponosił gigantyczne koszty IPO i wynagrodzenia zarządu) oraz 199,7 mln zł zysku netto (39 mln zł rok temu). Skorygowana EBITDA Playa wyniosła 550,1 mln zł, spadając rok do roku o 8,1 proc..

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Bang-Jensen , Harion , P4 , play , wyniki Playa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common