Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Netii w II kwartale 2018 r.: stabilizuje się marżowość

Urszula Zielińska 13-08-2018, ostatnia aktualizacja 13-08-2018 12:06

Kolejny kwartał 2018 roku nie przyniósł zmian w trendach widocznych w wynikach finansowych i operacyjnych Netii, stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego, przejętego przez Grupę Cyfrowy Polsat i Zygmunta Solorza. W II kwartale br. Netia zanotowała 342,87 mln zł przychodu (spadek o 5,1 proc. rok do roku), 92,1 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA była mniejsza o 5,2 proc. niż przed rokiem, a zarząd zwracał uwagę na jej stabilizację) oraz 11,7 mln zł zysku netto (o około 15 proc. mniej niż rok wcześniej).

Operatorowi spadła liczba tradycyjnych usług stacjonarnych, a przybyło użytkowników płatnej telewizji i usług mobilnych.

W sumie w końcu czerwca Netia świadczyła 1,937 mln usług (RGU), o 22,6 tys. mniej niż w końcu marca.

Stabilizację - zgodnie z dążeniem menedżerów - zapowiedziami zaczyna być widać powoli na własnej sieci Netii, gdzie w minionym kwartale ubyło 1,7 tys. RGU, podczas gdy rok temu ubytek wyniósł 21,6 tys..

Największy udział w całkowitej liczbie usług mają usługi telefonii stacjonarnej. Po półroczu było ich 970,2 tys., podczas gdy w marcu o 989 tys. (różnica to 18,8 tys.).

Szerokopasmowa transmisja danych, druga co do ważności w strukturze pozycja, liczyła sobie w końcu czerwca 617,4 tys. RGU (spadek o 10,9 tys. w kwartał), tracąc też nieznacznie klientów na sieci własnej. Widać przy tym, że podobnie jak w Orange Polska, coraz więcej użytkowników korzysta z modernizowanych łączy telekomu.

Źródło: Netia

 

Publikacja wyników Netii za II kwartał br. mogła być pierwszą okazją do rozmów z zarządem o przyszłości w grupie nowego większościowego akcjonariusza – Cyfrowego Polsatu. Analitycy nie kryli rozczarowania. „Niczego się nie dowiedziałem". Z takim komentarzem opuścił salę konferencyjną w siedzibie Netii jeden z giełdowych analityków, gdy w piątek zarząd telekomu odmawiał odpowiedzi na pytania padające z sali. Dotyczyły one głównie zaawansowania wartego 417 mln zł projektu inwestycji w modernizację infrastruktury szerokopasmowej spółki, który Netia ogłosiła w 2016 roku.

Andrzej Abramczuk, od 18 sierpnia prezes Netii (a teraz jeszcze kilka dni członek zarządu ds. strategii i regulacji), powołał się na zasady komunikacji firmy i odmówił podania takich danych, jak obecny zasięg sieci NGA (o prędkości od 30 Mb/s w górę) czy liczba gospodarstw domowych, w których łącza zostały do tej pory zmodernizowane. – Projekt idzie trochę lepiej niż zakładaliśmy – powiedział. – Podjęta w 2016 roku decyzja, aby w jak najszybszym tempie zmodernizować jak największą część sieci była słuszna. Uważamy, że zrealizujemy projekt z sukcesem – dodał.

Pytany, czy wysokość inwestycji w sieć może się zmienić powiedział: – Jeśli już, to w górę. W I połowie br. gotówkowe inwestycje Netii wyniosły 111 mln zł. Łącznie ze złożonymi zamówieniami suma jest niemal taka jak rok wcześniej. Podano, że sieciowe projekty technologiczne pochłonęły w br. 28 mln zł, a budżetu modernizacyjnego nie ujawniono.

Spółka zapewniła, że tam, gdzie sieć jest modernizowana, przybywa klientów internetu i telewizji, za którą klienci płacą coraz więcej, ponieważ dokupują pakiety i korzystają z ofert premium. – Największą nadzieją na przyszłość jest produkt telewizyjny ARPU, z którego można nam w przyszłości znacząco podnieść wyniki – mówił Abramczuk.

Cyfrowy Polsat, który wraz z Zygmuntem Solorzem przejął kontrolę nad Netią w ubiegłym kwartale, oszacował synergie na 800 mln zł w latach 2019–2023.

Netia nie określiła jeszcze korzyści płynących dla niej z mariażu. Na razie została objęta umowami kredytowymi Cyfrowego Polsatu (wzięła 300 mln zł, spłaciła EBI), wróciła na anteny TV (Polsatu) z reklamą usług, a w czerwcu internet od Netii trafił do oferty w części salonów Plusa i Cyfrowego Polsatu (jest w 161 punktach). Kolejne obszary współpracy firm mają być omawiane po wakacjach.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , NETIA

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common