Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki T-Mobile Polska w II kw. 2018 r.: przybyło 100 tys. kart SIM [nowe]

Urszula Zielińska 09-08-2018, ostatnia aktualizacja 09-08-2018 09:06

10,609 mln kart SIM wykorzystywali klienci T-Mobile Polska w końcu czerwca br. – podał Deutsche Telekom, właściciel tej jednej z czterech największych sieci komórkowych w Polsce. Oznacza to przyrost w kwartał o 100 tys. (1 proc.) oraz o 358 tys. (3,5 proc.) w ciągu roku.

78 tys. użytkowników pozyskanych przez trzy miesiące zakończone 30 czerwca zasiliło segment post-paid. Operator obliczył, że to już ósmy kwartał z rzędu, gdy przybywa mu klientów kontraktowych.

T-Mobile Polska podał, że zanotował w II kw. br. 1,566 mld zł przychodu, o 1,8 proc. mniej niż rok temu. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) telekomu wyniósł zaś w II kw. br. 432 mln zł. Rok temu firma wykazała 525 mln zł EBITDA, a po skorygowaniu o zdarzenia nietypowe 473 mln zł.

W całym pierwszym półroczu br. przychody T-Mobile Polska wyniosły 3,162 mld zł, obniżając się o 0,1 proc. rok do roku. EBITDA zaś zamknęła się sumą 834 mln zł, co oznacza spadek o 12,9 proc..

Trzeba wziąć pod uwagę, że od tego roku operatorzy publikują dane stosując nowych standard sprawozdawczości IFRS15. W związku z tym tegoroczne dane prezentowane przez DT nie są porównywalne z ubiegłorocznymi. W prezentacji nie pokuszono się o zestawienie pro forma. Tylko przychody z usług mobilnych T-Mobile Polska pokazano także w ujęciu z pominięciem IFRS 15.

Jak powiedział dziennikarzom Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska wpływ standardu na wyniki jest nieznaczny, w związku z tym pokazują one dość dokładnie trendy.

Porównanie utrudnia także fakt, że od jesieni ubiegłego roku T-Mobile Polska jest właścicielem integratora ICT - T-System Polska przejętego za około 66 mln zł. Maierhofer nie wykluczył kolejnych zakupów firm z tego sektora. - To rynek bardzo rozdrobniony - mówił.

- Nasza EBITDA spadła w drugim kwartale z jednej strony za sprawą kosztów roamingu unijnego, z drugiej za sprawą wyższych kosztów takich zmian jak automatyzacja i cyfryzacja procedur, wiążąca się ze zmianą operacyjnego modelu zarządzania oraz wydatki na systemy informatyczne - powiedział Maierhofer.

Zapewnił, że w związku z postępującą cyfryzacją firmy, nie ma w planach redukcji zatrudnienia. - Będziemy natomiast prowadzić wewnętrzne przetasowania stanowisk: potrzebne będą wykonawcy nowych zadań, a niektóre część stanie się zbędna - wyjaśniał.

Prezes spółki podał, że w pierwszym półroczu br. zasada "roam like at home" obniżyła EBITDA telekomu o 79 mln zł. Gdyby nie to półroczna EBITDA wyniosłaby 913 mln zł i spadłaby o 4,6 proc..

W drugim półroczu prezes T-Mobile spodziewa się stabilizacji EBITDA w związku z tym, że efektu RLAH nie będzie widać.

Maierhofer podtrzymał, że do końca roku operator zadebiutuje na rynku światłowodowego dostępu do internetu oraz, że będzie mu towarzyszyć wprowadzenie nowej oferty telewizyjnej.

Przeczytaj więcej o:  DT , T-Mobile Polska , T-systems

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common