Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Operatorzy przeciwni regulacji w zakresie stawek FTR

Urszula Zielińska 08-08-2018, ostatnia aktualizacja 08-08-2018 12:28

93 stanowiska wpłynęły do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w konsultacjach decyzji prezesa UKE obniżającej o średnio 85 proc.: z 2 groszy do 0,32 groszy hurtową stawkę obowiązującą operatorów w rozliczeniach za zakończenie minuty rozmowy w sieci stacjonarnej (tzw. FTR). Miałaby ona być tym samym taka sama dla wszystkich graczy.

Choć teoretycznie telefonia stacjonarna to rynek schyłkowy, to - jak się okazuje - zasady panujących na nim rozliczeń dotyczą bardzo wielu firm. Największym operatorem telefonii stacjonarnej pobierającym opłaty od innych operatorów jest Orange Polska. Telekom poparł wprowadzenie symetrycznej stawki, ale uważa, że UKE źle wyliczył jej wysokość i powinna być wyższa. Konkretna propozycja nie pada, ale Orange wskazuje na wyliczenia Komisji Europejskiej, które są niemal dwukrotnie wyższe. Nie jest odosobniony. Np. Netia proponuje ścieżkę dojścia do 0,32 groszy w 2020 roku.

Orange obawia się też, że UKE nie uda się sprawić, że regulacja obejmie wszystkie podmioty do 1 stycznia 2019 r., od kiedy to obowiązywać mają nowe stawki. Uważa, że regulator powinien wyznaczyć nową, bardziej realistyczną datę, aby zapobiec nadużyciom."Pamiętać trzeba , że podstawą działania nieuczciwych operatorów jest zawsze asymetria rozliczeń" - napisał operator w stanowisku. Wskazuje również, że na liście firm objętych regulacją nie ma około 20 podmiotów, z którymi wymienia ruch w sieci stacjonarnej.

Argument nadużyć pojawia się też m.in. w stanowisku Netii Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat) oraz P4 (Play Communications) zgłosiły również zastrzeżenie innego typu. Firmy uważają, że UKE nie może nałożyć na nie obowiązków regulacyjnych. P4 wskazuje, że nie może wpływać na rozliczenia podmiotów korzystających z jego sieci, a Polkomtel uderza w UKE twierdząc, że przeprowadzone konsultacje to pozory.

Wiele dużych telekomów zgłosiło zastrzeżenia co do podstawy prawnej regulacji, czy metodologii ustalenia stawki FTR . Postuluje się albo odstąpienie od regulacji albo powtórne konsultacje.

T-Mobile Polska podniósł m.in., że na regulacji stracą małe i średnie firmy. Wyliczył, że wartość całego rynku spadnie o 300 mln zł.

Przeczytaj więcej o:  FTR , operatorzy , regulacje i prawo , sieci stacjonarne , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common