Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MC: nie negocjujemy z udziałowcami Sferii

Urszula Zielińska 07-08-2018, ostatnia aktualizacja 07-08-2018 08:27

Ponieważ - jak pisaliśmy - do 30 listopada wydany ma zostać wyrok końcowy w sporze udziałowców Sferii (chodzi o cypryjskie spółki Zygmunta Solorza) ze Skarbem Państwa spytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji, czy przewiduje zakończenie sporu ugodą, jeśli spór przegra.

– Nie prowadzimy żadnych negocjacji z udziałowcami Sferii – mówi Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji, którym kieruje Marek Zagórski.

Wcześniej z Urzędu Komunikacji Elektronicznej można było usłyszeć, że „nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki". To aluzja do ugody z udziałowcami Sferii, którą w 2013 roku zawarł poprzednik prawny MC – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji za kierownictwa Michała Boniego.

Na mocy ugody uznane za wadliwe pasmo Sferii wymieniono na posiadany przez nią obecnie blok. Ugoda miała zobowiązać udziałowców Sferii do wycofania z arbitrażu sporu o wartości 1,6 mld zł. Tak się jednak nie stało i spór został wznowiony. Powodem miał być czas: Sferia miała zbyt długo czekać na pozwolenia radiowe umożliwiające jej (a także grupie Cyfrowy Polsat) wykorzystywanie pasma przy świadczeniu usług mobilnego internetu.

Zdaniem niektórych analityków Grupa Cyfrowy Polsat jest w dobrej sytuacji negocjacyjnej i bez wygranej w Paryżu. Jeśli nie zdecyduje się na odebranie rezerwacji za wskazaną przez UKE kwotę – pasmo wróci do puli i urząd będzie mógł ogłosić przetarg lub aukcję na wolny zasób. Mogą się nim zainteresować inni operatorzy. Są jednak głosy, że możliwości konkurencji Cyfrowego Polsatu będą ograniczone.

– Spodziewam się, że UKE zastosuje podobne mechanizmy jak w aukcji w 2015 r. i ograniczy możliwość kumulacji bloków 800 MHz do dwóch. Inaczej jeden operator mógłby dysponować połową tego pasma – mówi Marcin Nowak, analityk Ipopema Securities.

Jeśli UKE przyjmie to samo ograniczenie w kolejnym rozdaniu, z walki zostaną wyeliminowane Orange i T-Mobile (mają już po dwa bloki). Natomiast Play może nie mieć na pasmo pieniędzy.

– W scenariuszu bazowym zakładam, że blok pozostawiony przez Sferię pozostanie niezagospodarowany do aukcji pasma dla sieci 5G – mówi Nowak.

Przeczytaj więcej o:  ministerstwo cyfryzacji , sferia , zygmunt solorz

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common