Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Liczymy na wsparcie Niemiec w rozmowach o koordynacji 700 MHz

Urszula Zielińska 07-08-2018, ostatnia aktualizacja 07-08-2018 08:16

Nie jest tajemnicą, że jedną z kwestii, które wymagają w Polsce załatwienia, aby częstotliwości z zakresu 700 MHz mogły zostać udostępnione operatorom komórkowym dla sieci nowej generacji 5G, jest koordynacja podejścia do tego pasma z Rosją oraz że rozmowy za wschodnią granicą w tej sprawie są trudne.

Niedawno minister cyfryzacji Marek Zagórski „pielgrzymował" do Brukseli, aby uzyskać wsparcie w tych niełatwych rozmowach. Teraz – jak wynika z nieoficjalnych informacji rpkom.pl i „Rzeczpospolitej" – Polska chciałaby, aby w rozmowy z Brukselą po polskiej stronie zaangażowały się Niemcy.

Według jednej z osób zbliżonych do ścisłego kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji „Niemcy mają podobny problem z Polską, jak Polska z Rosją". Nasi zachodni sąsiedzi chcieliby, aby multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej działające w Polsce korzystały z nieco innych, ulokowanych niżej w tabeli widma, zakresów częstotliwości i nie zakłócały ich systemów.

– Nie damy Niemcom tego, co chcą, dopóki nie będziemy mieli pewności, że będziemy mogli efektywnie korzystać z naszych częstotliwości – mówi nasz informator.

Rozmowy międzynarodowe i dyplomatyczne uwarunkowania są o tyle ważne dla akcjonariuszy telekomów, że mogą przyspieszyć bądź opóźnić ponowną potencjalnie kosztowną dla firm dystrybucję pasma 700 MHz. Na razie nie zanosi się na to, aby aukcja tego pasma miała nastąpić szybko.

Teoretycznie o czymś przeciwnym mogłoby świadczyć to, że wiceminister cyfryzacji Wanda Buk przygotowuje na ostatni kwartał br. rozporządzenie wprowadzające nową technologię emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T2/HEVC).

Technologia jest potrzebna – tłumaczy resort – głównie po to, aby poprawić ofertę i zwiększyć liczbę kanałów telewizyjnych, ale też po to, by uwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby sieci komórkowych. Przygotowanie rozporządzenia jeszcze w tym roku – zapewniła nas wiceminister Wanda Buk – nie oznacza jednak, że rząd chce przyspieszenia aukcji.

W kończących się konsultacjach planu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na temat częstotliwości dla sieci 5G urząd proponuje, aby zwalnianie pasma 700 MHz przez telewizję odbyło się do 30 czerwca 2020 r.

Niektórzy analitycy uważają, że wcześniej „rozdane" na potrzeby 5G zostanie pasmo 3,6–3,8 GHz, które mają obecnie Netia, T-Mobile Polska i P4 (Play Communications). Operatorzy ci posiadają rezerwacje częstotliwości (Play kupował je zaledwie w ubiegłym roku), ale wygasają one w ciągu roku–dwóch lat.

UKE zapowiada, że nie będzie ich przedłużać (choćby operatorzy o to wnioskowali) i ponownie trafią pod młotek. Graniczna data to 2023 r. Urząd będzie też odbierać i łączyć w duży blok pasmo 3,4–3,6 GHz, z którego korzysta kilkaset gmin czy korporacje taksówkowe.

Konieczność komasacji pasma i jego równego podziału podkreślał Orange. Co do zasady operatorzy telekomunikacyjni na razie nie odpowiedzieli nam na pytanie, jak oceniają propozycje UKE. Swoje stanowiska mają przedłożyć urzędowi w tym tygodniu.

Od dłuższego czasu podnoszą oni jednak, że ustalenie sposobu wykorzystania częstotliwości z państwami ościennymi to niejedyna kwestia stojąca na przeszkodzie budowie sieci 5G w Polsce.

Przeczytaj więcej o:  5G , dvb-t , ministerstwo cyfryzacji , Wanda Buk

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common