Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Oficjalnie: UKE wycenił prolongatę pasma 800 MHz Sferii na 1,73 mld zł [nowe]

Urszula Zielińska 03-08-2018, ostatnia aktualizacja 03-08-2018 17:10

Urząd Komunikacji Elektronicznej 1 sierpnia przedstawił branży telekomunikacyjnej do konsultacji projekt decyzji, którą chce wydać Sferii, spółce zależnej Cyfrowego Polsatu.

Decyzją tą UKE może przyznać Sferii rezerwację pasma 800 MHz na kolejny, tym razem 15-letni okres (2019-2033). Obecna rezerwacja wygasa z końcem grudnia. Dokument – jak każdy dokument tego typu – zawiera cenę, jakiej urząd oczekuje za prolongatę. Nie ma tu niespodzianki. Suma wskazana przez UKE – zgodnie z zapowiedzią urzędu, o której pisaliśmy - jest równa wypadkowej ceny pasmo 800 MHz wylicytowane w 2015 roku przez uczestników słynnej aukcji i wynosi niecałe 1,73 mld zł.

Przy ustaleniu tej sumy wzięto pod uwagę wypadkową cenę 1 megaherca w zakresie 800 MHz (171,83 mln zł) oraz wskaźniki cen towarów i usług publikowane przez GUS.

Czy Grupa Cyfrowy Polsat będzie skłonna tyle zapłacić, aby zachować pasmo – dopiero się okaże, choć zarząd spółki sygnalizował, że jest to suma zbyt wysoka. Gdy w czerwcu Sferia występowała do UKE o prolongatę rezerwacji Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu przypominała, że to nie oznacza, że grupa ją ostatecznie odbierze.

Sprawozdania spółek z grupy Cyfrowego Polsatu nie pozwalają na jednoznaczną ocenę, jaką strategię przyjmie firma. Jej spółka zależna Aero2 (następca prawny Midasa i właściciel 51 proc. akcji Sferii) podała w sprawozdaniu za 2017 rok, że dokonała odpisu wartości akcji Sferii na prawie 100 mln zł w związku z niepewnością, co wydarzy się z posiadanym przez nią pasmem.

Z kolei zarząd samej Sferii w sprawozdaniu zakłada, że firma ta będzie dalej istnieć, a jednym z argumentów za tym przemawiającym jest właśnie rezerwacja i ocena, że częstotliwość ma większą wartość niż księgowa. Jaką – nie ujawniono.

Można się spodziewać, że – inaczej niż to miało miejsce w przypadku prolongaty rezerwacji pasma 450 MHz przez Orange Polska rok temu - zaczynająca się właśnie formalna dyskusja o wycenie częstotliwości przyciągnie uwagę także innych operatorów i że wezmą oni w niej udział.

A to dlatego, że Sferia dysponuje blokiem 2x5 800 MHz na mocy ugody jej udziałowców (głównie Zygmunt Solorz poprzez spółki zależne) z rządem z 2013 roku. Rząd pozwany do międzynarodowego trybunału arbitrażowego w Paryżu zgodził się zamienić wadliwe częstotliwości Sferii na blok pasma, które pozostali operatorzy mieli otrzymać dopiero po aukcji. Na tym tle od lat trwają spory operatorów w polskich sądach.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  aukcja lte , Cyfrowy Polsat , częstotliwości , sferia , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common