Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Internetowe hamowanie: stabilizuje się konsumpcja danych w Polsce?

Urszula Zielińska 30-07-2018, ostatnia aktualizacja 30-07-2018 12:07

W pierwszym i drugim kwartale użytkownicy sieci mobilnej Grupy Cyfrowy Polsat wykorzystali tyle samo danych. W Orange Polska wzrost w takim ujęciu wyniósł kilka procent, podobnie jak w Play między ostatnim kwartałem 2017 r. a I kw. roku bieżącego. Czy już nasyciliśmy się internetem?

Dziesięciokrotnie w ciągu 2,5 roku urosło wykorzystanie mobilnej transmisji danych w sieci Orange Polska – pochwalił się telekom na korporacyjnym blogu. Z kolei T-Mobile Polska, który prezentuje dane tylko w takim procentowym ujęciu, ujawnia, że w II kwartale tego roku wykorzystanie danych w całej sieci mobilnej urosło mu o 200 proc. rok do roku, a w samej sieci LTE o 250 proc.

Jednak w innym ujęciu – z kwartału na kwartał – ilość wykorzystywanego mobilnego internetu stabilizuje się. Widać to zarówno po tegorocznych wynikach sieci komórkowej Orange w II kwartale, którymi telekom podzielił się z nami, jak i po danych udostępnionym nam za ten okres przez Grupę Cyfrowy Polsat.

Bliźniacze kwartały u gigantów

Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, w drugim kwartale tego roku użytkownicy telekomu przesłali przez tę sieć mobilną 159,5 petabajtów danych (lub tyleż milionów gigabajtów po zaokrągleniu). To wzrost tylko o nieco ponad 4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Jak uzupełnia Jabczyński, dane te nie obejmują wykorzystania sieci przez klientów Playa, korzystającego z umowy o roamingu krajowym.

W Grupie Cyfrowy Polsat obyło się bez wzrostu w ogóle. Jak informuje nas Olga Zomer, rzeczniczka Grupy Cyfrowy Polsat, w ostatnim kwartale br. klienci indywidualni mobilnego internetu grupy wykorzystali tyle danych co kwartał wcześniej, czyli około 224 petabajtów.

Play Communications, właściciel sieci komórkowej o tej nazwie, nie ujawnia danych za II kwartał br. przed publikacją wyników półrocza. Ponieważ jednak użytkownicy tego operatora dostali w tym roku możliwość korzystania z sieci LTE Plusa, należy spodziewać się, że łączna pula petabajtów wykorzystanych przez – również rosnące – grono klientów telekomu nadal rosła. Tym bardziej że operator rozbudowuje zasięg własnej sieci i pojawia się w nowych lokalizacjach w kraju.

Dla przypomnienia w I kwartale br. aktywny statystyczny użytkownik Playa zużywał 5,05 GB miesięcznie, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2017 r. wzrost nie jest już tak spektakularny i wynosi 5,6 proc.

Od wzrostów zapotrzebowania na transmisję danych telekomy uzależniają tempo inwestycji w sieci: architekturę, liczbę masztów i pojemność nadajników. Czy obserwowana w tym roku stabilizacja u części branży oznacza, że ich infrastruktura jest u schyłku możliwości, czy też potrzeby użytkownika są w pełni zaspokojone, trudno wyrokować, nie znając wewnętrznych informacji operatorów.

Firma doradcza Boston Consulting Group w raporcie przygotowanym we współpracy z polskimi przedsiębiorcami przekonywała niedawno, że chodzi o to pierwsze. W najgęściej zaludnionych miejscach miast popyt będzie już „za chwilę", bo w 2020 roku, o 22 proc. większy niż podaż pasma. W 2025 roku przepaść ta ma być dwa razy większa.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , internet , Orange Polska , play , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common