Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Analitycy szacują koszty roamingu krajowego P4

Urszula Zielińska 30-07-2018, ostatnia aktualizacja 30-07-2018 10:59

Koszty roamingu krajowego, czyli umowy o dostępie do sieci masztów innych operatorów, podpisanej przez P4, operatora sieci Play, z konkurentami to pozycja, której wysokość kwartał temu najbardziej zaskoczyła biura maklerskie analizujące wyniki giełdowej grupy Play Communications, do której należy operator.

W I kwartale br. całkowite koszty roamingu krajowego P4 wyniosły 64 mln zł, o 42 proc. więcej niż rok wcześniej. W sprawozdaniu operator podał, że głównym powodem tego wzrostu jest większy ruch w sieci kreowany przez użytkowników.

Ile Play Communications mógł przeznaczyć na ten cel w drugim kwartale? Odpowiedź na to pytanie zna zarząd P4, ale można też zdobyć ogląd sytuacji, zaglądając do sprawozdania półrocznego Orange Polska i prezentacji managementu tego telekomu. Orange jest obecnie głównym partnerem roamingowym Playa w Polsce.

Zgodnie z prezentacją „pomarańczowego" telekomu w II kw. br. jej przychody z tytułu hurtowych usług mobilnych wyniosły 57 mln zł, o 10 mln zł więcej niż rok wcześniej. Jak nam powiedział Maciej Nowohoński, członek zarządu ds. finansowych Orange Polska, na wpływy z roamingu krajowego od P4 przypada mniej niż połowa tej sumy, bo około 25 mln zł.

Tyle samo Orange otrzymać miał od czwartego gracza także w I kwartale i podobnie ma być w kolejnych dwóch kwartałach.

W sumie, zgodnie z umową zawartą przez telekomy, w tym roku P4 ma zapłacić Orange minimum 110 mln zł.

Jak widać, na razie sumy tej nie przekracza. Z rozmów z branżą wynika, że jest ona uważana za bardzo wysoką.

Nie potwierdzają się przy tym doniesienia, jakoby Play, podpisując umowę z Orange, zamierzał zakończyć współpracę z T-Mobile Polska, jednak nadal nie ma dostępu do sieci 4G tego operatora.

Od drugiego kwartału br. sieć 4G udostępnił natomiast Playowi Polkomtel z grupy Cyfrowy Polsat. Zarówno T-Mobile, jak i Cyfrowy Polsat potwierdzają, że klienci konkurenta używają ich infrastruktury. Nie zdradzają, w jakim stopniu. Trzeba przy tym pamiętać, że Play ogranicza prędkość przesyłu w sieciach partnerów do 3 Mb/s, kontrolując w ten sposób konsumpcję i koszty.

Prognozy kosztów roamingu krajowego, przygotowane przez analityków, są różne. Dominik Niszcz z Raiffeisen Centralbanku zakłada, że w II kwartale były one takie jak w pierwszym i wyniosły 64 mln zł. Ku takiej tezie skłania się również Paweł Puchalski z DM BZ WBK. Veronika Sutedja z Erste Bank obstawia 66 mln zł, ale np. Konrad Księżopolski, szef działu analiz w Haitong Bank mówi nawet o 75 mln zł.

Przeczytaj więcej o:  Orange , Play Communications , roaming krajowy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common