Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Orange Polska w II kw. 2018 roku: wyraźny wzrost inwestycji [nowe]

Urszula Zielińska 24-07-2018, ostatnia aktualizacja 24-07-2018 22:43

Wyniki Orange Polska w II kwartale 2018 roku okazały się nieco lepsze od oczekiwań rynku. Według obowiązujących od tego roku standardów rachunkowości (IFRS 15) operator wykazał w II kw. br. 2706 mln zł przychodu, czyli dokładnie tyle ile wynosiła średnia oczekiwań biur maklerskich ankietowanych przez „Parkiet".

Natomiast zysk operacyjny powiększony o amortyzację giganta okazał się lepszy od oczekiwań i zamknął się sumą 709 mln zł, podczas biura spodziewały się 687 mln zł. Analitycy mieli rację, że telekom pokaże stratę netto, ale jej poziom okazał się mniejszy niż zakładali: strata netto Orange Polska wyniosła w kwartale 16 mln zł, a nie 33 mln zł jak sądzono.

Według standardów stosowanych w 2018 r. Orange Polska zanotował 2,77 mld zł przychodu, o 2,6 proc. mniej niż przed rokiem. EBITDA firmy obniżyła się o 3,3 proc. do 785 mln zł, a zysk netto spadł o 35,2 proc. do 46 mln zł.

Telekom jest w fazie wzmożonych inwestycji w infrastrukturę światłowodową i mobilną, a jego wydatki na ten cel przekraczają zarobki. Organiczne wolne przepływy gotówkowe telekomu w II kw. br., podobnie jak w pierwszym, miały ujemną wartość. W sumie po półroczu wyniosły 181 mln zł poniżej zera.

W II kw. br. inwestycje Orange zamknęły się sumą 551 mln zł, o 26,1 proc. wyższą nią przed rokiem.

Zarząd podtrzymał cele na ten rok, że inwestycje nie przekroczą 2,2 mld zł, a skorygowana EBITDA w zależności od standardu 2,7 mld zł lub 3 mld zł, co oznacza stabilizację wobec 2017 r.

Orange zamknął półrocze 2018 r. z 14,48 mln kart SIM, co oznacza wzrost w kwartał o 116 tys., za sprawą rosnącej liczby sprzedanych kart pre-paid i większej bazy użytkowników oferty konwergentnej.

Liczba abonentów światłowodu, na który stawia telekom urosła o 39 tys. do 286 tys.. Liczba gospodarstw domowych w zasięgu sieci FTTH Orange i partnerów zbliżyła się do 3 mln (2,92 mln), rosnąc w kwartał o 228 tys., z czego na sieciach partnerskich 42 tys..

Główny Urząd Statystyczny zaprzestał publikacji cokwartalnych statystyk poświęconych kartom SIM, w związku z czym wielkość rynku można tylko szacować. Według Orange, na koniec czerwca działało w kraju w końcu czerwca 52,6 mln kart, o 1,2 proc. więcej niż w grudniu, a wskaźnik penetracji rynku telefonii komórkowej (wśród ludności) wynosił 137 proc..

Orange szacuje swój udział w rynku kart SIM na 27,7 proc., a udział wszystkich czterech dużych sieci na 98,5 proc..

Według telekomu, jest to efekt rosnącej bazy abonamentowych usług głosowych i M2M przy równoczesnym spadku bazy klientów usług przedpłaconych i mobilnego Internetu (co w dużej części jest skutkiem migracji klientów do Internetu stacjonarnego w technologii LTE).

Z obserwacji Orange wynika, że po gorącym okresie migracji posiadaczy kart pre-paid na abonament tendencja ta wyhamowała. Jak podaje telekom, "maleje liczba liczby migracji klientów do usług abonamentowych, wynikający głównie ze wzrostu konkurencyjności ofert na rynku pre-paid".

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Orange Polska , światłowód , wyniki Orange

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common