Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ericsson drugim dostawcą infrastruktury Playa

Urszula Zielińska 24-07-2018, ostatnia aktualizacja 24-07-2018 21:54

P4 z grupy Play Communications i Ericsson Polska podpisały ramowę umowę o współpracy. Mobilny operator liczy, że wybór drugiego dostawcy infrastruktury pomoże mu przyspieszyć jej rozbudowę. Zapewnia, że nie oznacza to przyspieszenia wydatków inwestycyjnych.

Dziś na stadionie Legii Warszawa prezesi i menedżerowie firm P4 (operator sieci Play, grupa Play Communications) oraz Ericsson Polska podpisali ramową umowę na mocy której telekom zyskał drugiego po chińskim Huawei, dostawcę infrastruktury sieci komórkowej. Umowę zawarto na 15 lat. Nie ujawniono jej wartości, ale Play Communications, właściciel P4 poinformował o kontrakcie w komunikacie giełdowym, co sugeruje jej znaczący wymiar.

- Moim celem jest, aby Play dysponował nowoczesną siecią zbudowaną w jak najbardziej efektywny sposób – powiedział nam Jean-Marc Harion, który 1 lipca zastąpił na stanowisku prezesa P4 Joergena Bang-Jensena. – Musimy przyłożyć wagę do optymalizacji sieci i częstotliwości – mówił Harion, choć nie jest tajemnicą, że telekom zaczął szukać drugiego dostawcy infrastruktury zanim objął stery.

Według zarządu P4, kontrakt z Ericssonem ma przyspieszyć tempo, w jakim Play rozbudowuje zasięg własnej sieci, ale nie wpłynąć na poziom inwestycji operatora. Firma podtrzymała, że do 2020 r. chce dysponować własną ogólnopolską infrastrukturą.

- Nie zmieniamy  założeń co do naszych wydatków – powiedział Bartosz Dobrzyński, odpowiedzialny w zarządzie za marketing.

Plan na ten rok podtrzymany po wynikach za I kwartał 2018 r. mówi, że inwestycje firmy mają wynieść mniej niż 800 mln zł.

Hans Cronberg, odpowiedzialny w zarządzie za technikę, zaznaczył, że w tym roku ma ona urosnąć nie o tysiąc masztów, ale sporo ponad tę liczbę.

Według Michała Ziółkowskiego, dyrektora ds. rozwoju sieci, umowa z Ericssonem zwiększa elastyczność działania telekomu w tym obszarze. – Ericsson będzie mógł partycypować w sieci w 15 proc. Liczba ta może się wahać – zaznaczył.

Jean-Marc Harion nie chciał natomiast rozmawiać przed publikacją wyników półrocza o innych założeniach finansowych przedstawionych przez Playa rok temu, przy okazji giełdowego debiutu, takich jak marża EBITDA.

Analitycy z biur maklerskich podejrzewają, że nowy szef schłodzi oczekiwania rynku odwołując założenie, że tegoroczna marża EBITDA będzie zbliżona do ubiegłorocznej.

W I kw. br. zaskoczył ich poziom kosztów roamingu krajowego (umowa o dostęp do masztów innych operatorów aby świadczyć usługi) i spodziewają się wzrostu tej pozycji także w kolejnych okresach.

Orange Polska poinformował w opublikowanej dziś prezentacji do wyników za półrocze, że za sprawą umowy o roaming krajowy z Play, jego przychody hurtowe były o 57 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Jeśli założyć, że jest to całkowity koszt roamingu krajowego Play, to wzrósł on rok do roku o 10 mln zł, czyli o 21 proc.. Nie jest to jednak pewne, ponieważ operator może też korzystać z umów np. z Polkomtelem.

Dla porównania w I kwartale br. roaming krajowy kosztował Playa 64 mln zł, o 42,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zgodnie z umową Play z Orange, w 2018 r. Play ma zapłacić w tym roku na rzecz Orange z tytułu roamingu krajowego 110 mln zł. W ciągu 4 lat współpracy minimalna suma ma wynieść zaś 321 mln zł.

W osobnym komunikacie podano też dziś, że zmienił się skład rady dyrektorów Play Communications. Georgios Xirouchakis złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora klasy B zarządu nie podając powodów rezygnacji. Jego miejsce, zgodnie z propozycją Tollerton Investment kontrolowanego przez rodzinę Panosa Germanosa, zajmie Rouben Bourlas, który został tymczasowo powołany przez pozostałych członków zarządu do czasu najbliższego walnego zgromadzenia spółki, które podejmie uchwałę o jego powołaniu na stałe.

Rouben Bourlas ma 43 lata i jest prezesem Olympia Group, do której należy Tollerton. Zgodnie z komunikatem ma posiada duże doświadczenie międzynarodowe w handlu detalicznym i strategii.

Przeczytaj więcej o:  ericsson , inwestycje , Jean Marc Harion , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common