Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Orange Polska dostał 59,2 mln zł z tytułu USO w 2009 roku

Urszula Zielińska 24-07-2018, ostatnia aktualizacja 24-07-2018 15:19

Do 20 lipca Orange Polska otrzymał 59,2 mln zł tytułem dopłaty do kosztów usługi powszechnej (USO) poniesionych w 2009 roku – poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej w opublikowanym dziś sprawozdaniu dot. USO.

UKE nie podał, kiedy przekazał tę sumę operatorowi, ale stało się to zapewne już po publikacji sprawozdania za 2017 rok, która miała miejsce w lutym. Według informacji, które uzyskaliśmy w UKE środki spływają sukcesywnie od kilku miesięcy.

Podana kwota oznacza, że telekom otrzymał 93,7 proc. przyznanej mu za 2009 rok sumy 63,15 mln zł. Przypomnieć można, że Orange wnioskował o dużo więcej bo 236,17 mln zł.

Orange Polska był operatorem USO do maja 2011 roku. Jego obowiązki wynikające z tej roli sprowadzały się do prowadzenia sieci telefonicznych aparatów samoinkasujących, udogodnień dla niepełnosprawnych w korzystaniu z budek telefonicznych oraz zapewnieniu podstawowej usługi telekomunikacyjnej każdemu zainteresowanemu obywatelowi bez względu na to, czy operatorowi się to opłaca. Gdy operator ponosił stratę partycypować mieli w niej zgodnie z przepisami inni operatorzy o przychodach przekraczających 4 mln zł. Pieniądze wpływają na specjalny rachunek UKE, a urząd przekazuje je Orange.

Ze sprawozdania UKE wynika, że zaległości za 2009 roku w wysokości około 4 mln zł nie wpłaciło 26 przedsiębiorców spośród 107 przedsiębiorców wskazanych przez UKE. 21 z nich spóźnia się (pięciu nie upłynął jeszcze ustawowy termin wpłaty). UKE zapowiada egzekucję należności.

W latach 2006-2011 Telekomunikacja Polska, późniejszy Orange Polska wnioskował o dopłatę do USO w łącznej wysokości 1,1 mld zł. UKE kwestionował jednak część poniesionych kosztów i przyznał operatorowi pierwotnie 137 mln zł.

W efekcie odwołań i sporów sądowych urząd przyznał potem telekomowi dodatkowe sumy za 2006 rok (45 mln zł) oraz 2007 r. (47 mln zł). Łącznie więc telekomowi przyznano sumę sięgającą 227 mln zł. To nie oznacza, że telekom kiedyś dostanie całą tę sumę.

W pokryciu dopłaty do usługi powszechnej uczestniczy także sam Orange Polska, którego udział w dopłacie stanowi zazwyczaj ok. 41 proc. Dodatkowo telekom zawarł porozumienie dotyczące niektórych operatorów, regulujące wzajemne rozliczenia z tytułu USO.

W sprawozdaniu za 2017 r. Orange Polska podał, że otrzymał dopłaty za rok 2007 w wysokości 206 tys. zł oraz za rok 2008 w wysokości 313 tys. zł.

Przeczytaj więcej o:  Orange Polska , UKE , usługa powszechna

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common