Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

T-Mobile i Orange podpisały umowę o dostęp do światłowodów

Urszula Zielińska 23-07-2018, ostatnia aktualizacja 23-07-2018 10:58
Redakcja poleca:

275 mln zł zapłaci w dwóch równych ratach na rzecz Orange Polska tytułem wynagrodzenia za podpisanie 10-letniej (z opcją przedłużenia o 5 lat) komercyjnej umowy o dostępie do sieci światłowodowej (FTTH) na obszarach Polski nie objętych regulacją wynikającą z decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej – poinformowali dziś operatorzy.

Suma ta dotyczy przy tym sieci FTTH, którą Orange Polska wybuduje do końca tego roku, o planowanym zasięgu 1,7 mln gospodarstw domowych, co daje około 161 zł za gniazdko.

Dla porównania, łączny zasięg FTTH Orange wynosił około 2,7 mln gospodarstw domowych.

- Spodziewaliśmy się mniejszej sumy, do 100 mln zł. To pozytywne zaskoczenie – ocenił w rozmowie z nami Paweł Puchalski, szef analityków w DM BZ WBK. Według niego transakcja będzie miała wpływ na wynik Orange za III kw. br..

Najpierw, we wtorek po giełdowej sesji, firma pokaże dane finansowe za II kwartał br..

275 mln zł to około 20 gr. w przeliczeniu na akcję Orange Polska. O tyle też mniej więcej rośnie dziś kurs akcji spółki. O godz. 10.30 za walor płacono 4,63 zł, o 4,5 proc. więcej niż w piątek.

Dostęp do sieci zbudowanej lub - jak czytamy - przejętej przez Orange po 2018 r. wymagać będzie podpisania przez operatorów kolejnej umowy i zapłaty nowej opłaty wstępnej – poinformował też giełdowy telekom w komunikacie.

Oprócz wskazanej powyżej sumy, T-Mobile będzie uiszczał na rzecz Orange miesięczną opłatę za każdego przyłączonego klienta światłowodu. Wysokość opłaty będzie zależała od prędkości usługi. Po 10 latach stawka będzie równa cenie regulowanej powiększonej o marżę - podano.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska podtrzymał dziś rano podczas telekonferencji z dziennikarzami, że kierowana przez niego firma chce świadczyć usługi dostępu do światłowodu także na terenach regulowanych. Z jego wypowiedzi wynikało z jednej strony, że w tych gminach oferta konwergentna T-Mobile może pojawić się szybciej niż na terenach objętych umową komercyjną. Z drugiej strony jednak – mówił Maierhofer – prezes UKE powinien ustalić nową cenę hurtową dostępu do sieci szerokopasmowej Orange, ponieważ obecna w porównaniu z cenami detalicznymi, jest zbyt wysoka dla operatora alternatywnego chcącego korzystać z tego modelu.

- To dla T-Mobile Polska bardzo ważna umowa, za sprawą której stajemy się operatorem konwergentnym – mówił Andreas Maierhofer.

Konwergencja to istotny element strategii Deutsche Telekom w Europie. Swojego czasu zarząd DT zapowiedział, że tam, gdzie nie uda się jej zrealizować sprzeda biznes.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Orange , światłowody , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common