Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Sferia: wartość godziwa rezerwacji 800 MHz znacznie wyższa niż w księgach

Urszula Zielińska 19-07-2018, ostatnia aktualizacja 19-07-2018 12:09

247,76 mln zł przychodu wykazała Sferia, spółka należąca w 51 proc. do grupy Cyfrowego Polsatu w sprawozdaniu finansowym za 2017 r. To nieznacznie (o 1 proc.) mniej niż w 2016 r., gdy jej przychody wyniosły 250,3 mln zł. Zysk operacyjny Sferii wyniósł w ub.r. nieco ponad 23 mln zł (wobec 26,6 mln zł rok wcześniej), a zysk netto 18,9 mln zł (34,7 mln zł w 2016 r.). Ubiegłoroczna EBITDA firmy wyniosła zaś 23,7 mln zł, obniżając się z 27,7 mln zł w 2016 r.

Gros przychodów telekomunikacyjnej firmy pochodzi ze sprzedaży usług hurtowych, świadczonych na mocy modyfikowanej (ostatni raz w 2016 r.) decyzji rezerwacyjnej, a tylko niewielka część – w 2017 r. niecałe 2 mln zł – z tytułu usług dla firm i klientów indywidualnych.

Ta druga część biznesu Sferii zanotowała zresztą mocny spadek wpływów w porównaniu z 2016 r., gdy przychody z tego obszaru wyniosły prawie 3,5 mln zł. Same wyniki finansowe Sferii nie są tak interesujące, jak dodatkowe informacje zawarte w raporcie.

Sferia z jednej strony dość szczegółowo opisuje stan sporów sądowych toczących się głównie z powództwa konkurencji przed sądami w Polsce, a dotyczące ugody zawartej przez udziałowców spółki (spółki Juvel i Bithell Zygmunta Solorza) z rządem, na mocy której uzyskała dostęp do bloku pasma 800 MHz jako pierwsza na rynku.

Większość tych batalii Sferia na razie wygrywa. Wyjątkiem jest jedna decyzja sądu w sprawie o odtajnienie treści ugody.

Z drugiej strony można w dokumentach znaleźć informację, że Skarb Państwa wystąpił z roszczeniem wobec Sferii w innej sprawie. Skarb Państwa domaga się od operatora 2,7 mln zł z tytułu niedotrzymania warunków ugody (spółka miała nie wycofać niesprecyzowanych w dokumencie wniosków z sądów WSA i NSA).

Sferia prowadzi też spór z UKE o potencjalną nadpłatę za korzystanie z rezerwacji. Operator wystąpił do urzędu o jej uznanie za 2014 r., w związku z tym, że – uważa – nie mógł korzystać z pasma. UKE wniosek odrzucił. Wartość sporu to około 3,1 mln zł.

Sprawozdanie relacjonuje ponadto przygotowania spółki do złożenia wniosku o przedłużenie rezerwacji pasma (o samym fakcie złożenia wniosku już pisaliśmy).

Jak czytamy przy tym w raporcie, zarząd i akcjonariusze „analizują różne warianty pozyskania finansowania na przedłużenie rezerwacji" (wygasa z końcem grudnia). O jak dużą sumę będzie się starać firma – raport nie wspomina.

W innej części raportu, poświęconej przesłankom dalszego istnienia firmy, zarząd przyznaje tylko, że wartość godziwa rezerwacji pasma 800 MHz znacznie przekracza wartość księgową tego aktywa. Jaka ona jest - trudno wywnioskować z raportu. Wszystkie aktywa firmy mają wartość 26,45 mln zł.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , sferia , wyniki Sferii

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common