Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki COI i NASK w 2017 roku: wyższe przychody, ale i koszty

Urszula Zielińska 18-07-2018, ostatnia aktualizacja 18-07-2018 17:32

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zatwierdził już sprawozdania instytucji nadzorowanych przez resort zaangażowanych w cyfryzację państwa. Rpkom.pl uzyskał dostęp m.in. do sprawozdań Centralnego Ośrodka Informatyki i Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Z lektury tych raportów wynika, że w 2017 r. państwo przeznaczyło na cyfryzację dużo więcej niż rok wcześniej. Obie instytucje miały wyższe przychody, ale też wyższe (o w sumie 60 mln zł) koszty operacyjne.

COI, budujące i utrzymujące (głównie na zlecenie MC) część systemów informatycznych kraju (np. CEPiK, czy System Rejestrów Państwowych), przeznaczyły na same wynagrodzenia pracowników prawie 54 milionów złotych, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W COI rosło zatrudnienie. W ciągu 12 miesięcy urosło o 88 do 579 osób.

Dla NASK, który ma być operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli tzw. internetu dla szkół, w ub. roku pracowało przeciętnie 321 osób, o około 18 proc. więcej niż w 2016 r. Instytut przeznaczył na pensje prawie 32 mln zł (o 11 proc. więcej niż w 2016 r.). Do tej sumy trzeba doliczyć jeszcze ponad 2 mln zł, które zarezerwowano na nagrody.

Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK, tłumaczy, że 2017 r. przyniósł duże zmiany w strukturze zatrudnienia. – Po pierwsze, związane były one z przejściem istotnej grupy specjalistów do NASK SA (wydzielonej firmy mającej zająć się telekomunikacją – red.), po drugie, z koniecznością zapewniania wysokiej klasy kadr do realizacji zadań strategicznych w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz w programie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – wylicza.

– Z tych czynników i procesów wynikał generalny wzrost poziomu zatrudnienia, odpowiadający zapotrzebowaniu zadaniowemu oraz wzrost kosztów wynagrodzeń, które przy tak strategicznych projektach muszą być zbliżone do uwarunkowań rynkowych – dodaje.

Przychody NASK,  urosły o 14 proc. do 144 mln zł, ale zysk netto instytutu spadł o 10 mln zł do 24,5 mln zł. Oprócz kosztów wynagrodzeń silnie rosły koszty usług obcych, w tym przede wszystkim "koszty utrzymania sieci telekomunikacyjnej i inne koszty związane ze świadczeniem usług", które skoczyły z 28,5 mln zł do 59,3 mln zł.

Na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi NASK o strukturę ubiegłorocznych przychodów i źródło ich wzrostu.

- Rok 2017 przyniósł istotny rozwój naszej działalności w sektorze bezpieczeństwa teleinformatycznego. Dlatego też realizowane przez nas strategiczne projekty w obszarze cyberbezpieczeństwa miały kluczowy wpływ na wzrost przychodów NASK PIB. W 2017 roku struktura przychodów zmieniła się także w związku z przeniesieniem stricte komercyjnej działalności telekomunikacyjnej do NASK SA - mówi Wojciech Kamieniecki.

- Jeśli chodzi o obszar domenowy, to można odnotować umiarkowane spowolnienie dotychczasowego wieloletniego trendu wzrostowego, co jest zgodne z wyraźnym europejskim i światowym trendem na tym rynku - dodaje.

NASK nie podaje w sprawozdaniu pełnego rachunków zysków i strat NASK SA. Z raportu wynika, że telekomunikacyjna spółka miała 1,8 mln zł straty netto, a wartość jej udziałów w księgach instytutu sięgała na koniec grudnia 73,6 mln zł.

Spadła natomiast wycena - o 65 mln zł do 74,7 mln zł - udziałów drugiej spółki zależnej NASK 4 Innovation.

Wzrost kosztów, w tym rezerwy na nierealizowane na czas projekty i spisane w straty należności z tytułu kar naliczonych firmie informatycznej Cube ITG sprawiły, że choć przychody COI urosły o 56 proc. do 125,4 mln zł, to zysk netto ośrodka był minimalny: sięgnął 0,9 mln zł.

O ubiegłorocznych wynikach Instytutu Łączności pisaliśmy tutaj.

Przeczytaj więcej o:  COI , ministerstwo cyfryzacji , nask , NASK SA , wyniki NASK

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common