Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Minister cyfryzacji zaproponuje zmiany w prawie dotyczące norm PEM

Urszula Zielińska 06-07-2018, ostatnia aktualizacja 06-07-2018 09:26

- Limity gęstości mocy nadajników sieci komórkowych w Polsce są 100-krotnie bardziej restrykcyjne niż w niemal całej Europie. Jeśli nie zsynchronizujemy ich z pozostałą Unią Europejską będziemy mieli problem z rozwojem sieci 5G - przekonywał w czwartek Mirosław Godlewski, wieloletni były już prezes Netii, obecnie pracujący m.in.dla firmy doradczej Boston Consulting Group.

Tego dnia w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się prezentacja raportu BCG przygotowanego na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Dowodzi on, że sieci mobilnego dostępu w dużych miastach Polski już za dwa lata nie będą w stanie odpowiedzieć na potrzeby użytkowników, konsumujących coraz więcej danych.

- Z syndromem nocy sylwestrowej będziemy mieli do czynienia nie raz w roku, ale co drugi dzień - przekonywał Godlewski.

W raporcie założono, że w 2030 roku konsumpcja ta będzie 24 razy większa niż w 2015 r., gdy - według Urzędu Komunikacji Elektronicznej - wyniosła około 560 milionów megabajtów.

BCG dowodzi też, że operatorzy ze względu na przepisy nie są w stanie wykorzystywać pełnych zasobów częstotliwości w centrach miast, co zmniejsza ich wartość (czytaj - także potencjalne wpływy Skarbu Państwa z rezerwacji).

- Operatorzy nie poradzą sobie sami z tym problemem - mówił Ruediger Schicht, partner i dyrektor zarządzający w BCG - Naszą intencją jest wdrożenie 5G. Bez zmian norm się nie obejdzie - mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

- Gospodarka będzie się rozwijać w oparciu o dane. Ich przesył staje się sprawą kluczową. Jednym z aspektów. z którymi musimy się zmierzyć są obawy społeczeństwa związane z rosnącą liczbą instalacji telekomunikacyjnych przy jednoczesnej potrzebie korzystania z internetu. Raport BCG to wkład w dyskusję, którą będziemy prowadzić - podkreślał.

Eksperci BCG widzą dwa rozwiązania: jedno to podniesienie limitów dla nadajników, drugie - zmiana sposobu prowadzenia pomiarów.

Heinz Bernold, dyrektor w tej firmie podawał przykład Szwajcarii, która zdecydowała się właśnie na ten drugi krok po długiej i trudnej publicznej dyskusji.

Minister Zagórski pytany, czy resort cyfryzacji podejmie próbę zmiany norm zapowiedział, że jesienią gotowe będą projekty ustaw obejmujących także tę kwestię. Obecnie limity mocy nadajników reguluje rozporządzenie ministra środowiska. Teoretycznie wystarczyłaby jego zmiana, ale nie zanosi się, aby do tego doszło.

Gęstość mocy to jeden z parametrów obok natężenia stosowany przy opisie pola elektromagnetycznego (tzw. PEM, ang. EMF). W Polsce limity tego parametru to 1W/mkw. Według analizy BCG zaś w większości państw UE wynosi on 10W/m kw., a w krajach, które zdecydowały się na zaostrzenie norm od 1 do 10 W/m kw..

BCG wspomina w raporcie, że trwa właśnie przegląd  limitów wartości mocy.

Przeczytaj więcej o:  5G , BCG , Marek Zagórski , PEM , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common