Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Sferia złożyła wniosek o prolongatę rezerwacji 800 MHz

Urszula Zielińska 06-07-2018, ostatnia aktualizacja 06-07-2018 09:23

Sferia, spółka należąca w 51 proc. do Grupy Cyfrowy Polsat, dysponująca blokiem cennych częstotliwości z zakresu 800 MHz wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przedłużenie rezerwacji - pisze dziś "Parkiet".

Rezerwacja Sferii uzyskana w 2013 roku na mocy kontrowersyjnej ugody udziałowców tej spółki (głównym jest wehikuł Zygmunta Solorza) z polskim rządem wygasa w grudniu. Grupa Cyfrowy Polsat długo zwlekała z deklaracją, czy wystąpi o przedłużenie rezerwacji. Kilka miesięcy temu zarząd satelitarnej platformy zapowiedział, że pod koniec półrocza zainicjuje odpowiednią procedurę w UKE, ale zastrzegł, że to, czy ostatecznie odbierze rezerwację będzie zależało od warunków, które postawi UKE. To stanowisko podtrzymała w czwartek w rozmowie z nami Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

Zgodnie z zapisami Prawa telekomunikacyjnego, ustalając cenę za rezerwację prezes UKE powinien wziąć pod uwagę kwoty, które padły w słynnej aukcji aukcja LTE. Jeden blok pasma z zakresu 800 MHz - m.in. za sprawą licytacji z udziałem spółki NetNet kojarzonej z Cyfrowym Polsatem - uzyskał wycenę 1,7 mld zł.

Z odpowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej na nasze pytania wynika, że Sferia złożyła wniosek 28 czerwca i formalnie wystąpiła o przedłużenie rezerwacji bloku 800 MHz na 15 lat, czyli od stycznia 2019 r. do końca 2033 roku. Tyle samo lat obowiązują rezerwacje zwycięzców aukcji.

Cyfrowy Polsat przekonywał wcześniej, że nie musi starać się o prolongatę i ma inny sposób na to, aby zapewnić użytkownikom odpowiednie parametry transmisji danych w komórkowej sieci. Ten sposób to zmiana zastosowania innych częstotliwości (900, 2100 MHz), tak, aby wsparły budowę odpowiednio szerokiej infostrady.

Jako zapewniające przewagę konkurencyjną, spółka wskazuje 1800 i 2600 MHz w połączeniu z technologią wzmacniania sygnału internetu dla domu ODU-IDU. Z drugiej Cyfrowy Polsat nie kryje, że agreguje 800 MHz i z innymi.

W końcu ub.r. grupa posiadała ponad 9,9 tys. aktywnych stacji bazowych.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , częstotliwości , sferia , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common