Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE powtarza konsultacje regulacji dotyczących kablówek

Urszula Zielińska 04-07-2018, ostatnia aktualizacja 04-07-2018 13:39

Kolejne 30 dni potrwają ogłoszone 3 lipca po raz drugi konsultacje projektów decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej regulujących zasady dostępu do dwóch typów infrastruktury technicznej największych operatorów stacjonarnych i telewizji kablowych: kanalizacji i w blokach mieszkalnych.

Pierwszy raz UKE ogłosił konsultacje w tej sprawie w marcu tego roku. Teraz powtarza procedurę bo - jak wyjaśnia - w reakcji na otrzymane stanowiska wprowadził zmiany do projektów decyzji i dokument w nowym kształcie musi zostać ponownie poddany dyskusji.

Według UKE, wprowadzone zmiany dotyczą kilku kwestii. Są to opłaty miesięczne za dostęp do kanalizacji kablowej dodatkowych przekrojów kabli, kary umowne, terminy oraz rozwiązania umów i doprecyzowanie procedur zawartych w dokumentach, zgodnie z postulatami zgłoszonymi w postępowaniach konsultacyjnych.

Poprzednio pojawiły się głosy, że na projektowanej regulacji zyskać może Orange Polska, właściciel najrozleglejszej infrastruktury teletechnicznej, a warunki dzierżawy jego infrastruktury istotnie się pogorszą. Taki argument przedstawiła Netia,  która zwróciła uwagę na podział kabli pod względem średnicy przekroju i przypisane im przez UKE ceny. UPC Polska zgłosił podobną uwagę, wyliczając, że opłaty na rzecz Orange urosłyby o 10-20 proc..

Obaj operatorzy postulowali także, aby nowe zasady dotyczyły umów nowych, a dotychczasowe obowiązywały tak długo, na jak długo zostały podpisane.

Projekt decyzji dla Orange Polska wzbudził największe zainteresowanie uczestników konsultacji. Wpłynęły opinie od 11 podmiotów. Natomiast z ciekawszych na temat projektów dla mniejszych graczy, w tym Netii i kablówek wypowiedział się T-Mobile Polska. Zdaniem telekomu regulacje idą w kierunku mało istotnym. T-Mobile widziałby chętniej ingerencję UKE na rynku nieruchomości komercyjnych, gdzie doświadcza faktycznych problemów. Powątpiewał też, czy przy założeniach przyjętych przez UKE korzystanie ze wspólnej infrastruktury przez operatorów faktycznie przyczyni się do obniżenia ich kosztów, a co za tym idzie przyniesie efekt w postaci niższych cen detalicznych dla konsumentów.

Prezes UKE Marcin Cichy liczy, że uwagi i sugestie zgłoszone w ramach konsultacji pomogą opracować uniwersalne warunki dostępu do infrastruktury.

"Ostateczne decyzje doprowadzą do niedyskryminowania operatorów oraz przyczynią się do ograniczenia kosztów i wzrostu inwestycji z korzyścią nie tylko dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale przede wszystkim abonentów" - podano.

Operatorzy kablowi tacy jak Toya czy UPC są zdania, że UKE nie ma powody, aby obejmować ich infrastrukturę regulacjami. Z tego, że telewizje kablowe po raz pierwszy zaczynają podlegać regulacji cieszył się, nie ukrywając tego, Orange Polska.

Przeczytaj więcej o:  operatorzy , regulacje , telewizje kablowe , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common