Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

OECD: Polska na 15. miejscu pod względem popularności mobilnego internetu

Urszula Zielińska 02-07-2018, ostatnia aktualizacja 02-07-2018 09:34

O 6,1 proc. wzrosła liczba aktywacji usług mobilnego dostępu do internetu w krajach OECD w 2017 r. - informuje organizacja w najnowszej aktualizacji raportu o dostępie szerokopasmowym. Zaznacza jednak, że dane nie są w pełni porównywalne jako, że na zaproszenie do przystąpienia do OECD pozytywnie odpowiedziały Kolumbia oraz Łotwa i dane tych państw zasiliły statystyki.

W efekcie, w końcu grudnia 2017 r. w 37 krajach było 1,377 mld aktywacji, co oznacza, że na 100 mieszkańców (1,344 mld osób) przypadało 102,4 usług. Krajami, w których nasycenie mobilnym dostępem rosło najszybciej były Grecja (24-proc. wzrost), Chile (23,4 proc.) oraz - na miejscu trzecim - Polska (o 19 proc. - szacunki OECD). Za podium uplasowała się Belgia (15 proc.).

Penetrację usługą mobilnego dostępu  w Polsce w grudniu 2017 r. organizacja szacuje na 94,4 proc..

O ile w wielu krajach dostępne są dane pokazujące, na ile wzrosty to zasługa samodzielnej usługi dostępu, a na ile sprzedaży internetu w pakiecie z usługami głosowymi, o tyle dla Polski takich danych nie ma.

Państwami o najwyższej stopie penetracji były Japonia, Finlandia, Estonia i Stany Zjednoczone.

OECD odnotowuje wysoki wzrost wykorzystania transmisji danych w sieciach mobilnych, ale zebrał je tylko dla 32 państw i nie ma wśród nich Polski (ani też USA, Hiszpanii, Chile i Izraeal).  W pozostałych 32 krajach średnie wykorzystanie komórkowego internetu wynosiło 2,8 GB miesięcznie wobec 1,3 GB w 2016 r. Przodowali pod tym względem Finowie (15,5 GB), Austriacy (11,2 GB), Estończycy (7,2 GB) oraz Łotwy (6,7 GB).

OECD podał także aktualne o łączach stacjonarnych. W grudniu ub.r. liczba aktywacji szerokopasmowego dostępu do internetu w państwach organizacji wynosiła 408 mln, o 15 mln więcej niż w grudniu 2016 r. Na 100 mieszkańców przypadało 30,4 aktywacji.

W tym rankingu prym wiedzie Szwajcaria (46,8 proc.), a następnie Dania (42,9 proc.), France (42, 8 proc.), Holandia (42,1 proc.) oraz Korea (41,2 proc.).

Stara technologia DSL dominuje na wielu rynkach (średnio takie łącze ma 41 proc. użytkowników), ale udział światłowodu rośnie i wynosił w końcu grudnia za 23,3 proc. aktywacji. Udział technologii kablowych nadal jest wyższy i wynosi 32,5 proc..

Najszybciej rosła popularność stacjonarnego dostępu w Turcji, Australii, Kolumbii i Włoszech (odpowiednio o 13,6 proc., 7,4 proc., 6,9 proc. oraz 6,6 proc.). Najszybciej abonentów światłowodu przybywało w Irlandii (420 proc.) i Kolumbii (168 proc.).

OECD zalicza do tej kategorii radiowy dostęp stacjonarny. Największe wzrosty liczby aktywacji usługi, która u nas zaczyna funkcjonować pod hasłem "mobilnego światłowodu" zanotowały w ub.r. Nowa Zelandia, Australia i Islandia (129 proc., 95 proc. i 63 proc.).

Jak wyjaśniają autorzy raportu, stały bezprzewodowy dostęp to często przystępna cenowo metoda uzyskania dostępu do internetu na obszarach wiejskich i odległych. Z zebranych danych wynika też, że jej nabywcy to osoby, które nie miały wcześniej żadnego innego dostępu lub rezygnowali z DSL tam, gdzie nie było alternatywy w postaci światłowodu.

Rozwiązania M2M (machine-to-machine, zaliczane do Internetu Rzeczy) nie należą do bardzo popularnych nawet w krajach, które uchodzą za liderów mobilnych technologii. W Szwecji na 100 mieszkańców liczba kart M2M do 114 (nieco ponad 1 karta na użytkownika), a w większości krajów wyniki są dużo niższe. Autorzy raportu wskazują przy tym, że wielu operatorów nie dostarczyło danych, a szwedzkie dane są zawyżone o statystyki tamtejszego operatora z innych rynków.

Przeczytaj więcej o:  mobilny internet , oecd , radiowy światłowód , światłowód

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common