Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

W 2017 roku ubyło internetowych białych plam

Urszula Zielińska 30-06-2018, ostatnia aktualizacja 30-06-2018 15:49

Poniżej 3 tysięcy - do 2,84 tys. - spadła w końcu 2017 roku liczba tzw. internetowych białych plam, czyli miejscowości w Polsce, których mieszkańcy nie mają dostępu do cywilizacyjnej zdobyczy jaką jest internet - wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2017 roku.

Postęp w tej dziedzinie to efekt inwestycji operatorów w sieci światłowodowe prowadzonych samodzielnie i przy wsparciu funduszy unijnych oraz poprawie zasięgu sieci mobilnego dostępu w technologii LTE po ostatniej aukcji.

Nadal zdarzają się jednak takie miejscowości, jak leżące w województwie świętokrzyskim Lipie, gdzie LTE "nie dolatuje", a kabla nikt jeszcze nie wybudował. Mieszkańcy liczą, że to się zmieni za sprawą inwestycji, którą realizować ma tutaj konsorcjum Nokii i Infracapital - Nexera.

W unijnym indeksie cyfrowej gospodarki i społeczeństwa (DESI 2018) Polska zajmuje w ogólnym rankingu 24. miejsce. Ale według kryterium "łączność" - już 21, czyli o oczko lepiej niż rok wcześniej. Ten niewielki postęp to efekt inwestycji w szybkie łącza.

400 mln zł ze światłowodu

Dane zgromadzone przez UKE wskazują, że w końcu grudnia 2017 r. ze światłowodowego dostępu do internetu korzystało w Polsce 750 tys. abonentów (5,2 proc. wszystkich), o około 250 tys. (50 proc.) więcej niż w roku 2016.

Choć klientów najszybszego dostępu przybywa to widać, że walka o nich nie jest łatwa. Na podstawie raportu regulatora można wyliczyć, że statystyczny użytkownik płacił w ub.r. za światłowód do domu. 44 zł, o o około 5 zł mniej niż w roku 2016. Mimo to wpływy telekomów z dostępu światłowodowego urosły o 30 proc. do około 400 mln zł.

To jedna z niewielu wzrostowych linii przychodowych operatorów. Ogółem ich przychody z internetu sprzedawanego jako usługa samodzielna, spadły w ub.r. o 4 proc. do 4,7 mld zł.

Źródło: UKE

Spadek ten częściowo jest zapewne efektem coraz popularniejszych pakietów. Za tzw. usługi wiązane, w skład których niemal zawsze wchodzi internet, zapłaciliśmy w ub.r. 4,72 mld zł, o 1 mld zł więcej niż w 2016 r. Liczba użytkowników pakietów sięgnęła zaś 10,15 mln.

Źródło: UKE

Coraz szybsze łącza radiowe i popularność internetowych serwisów wideo sprawiają, że liczba gigabajtów, które zużywamy co roku rośnie. UKE pokazuje dane dla sieci mobilnych, czyli część prawdy. W ubiegłym roku komórkowy transfer danych rósł, ale tempo tego przyrostu było wolniejsze niż w roku 2016: wykorzystaliśmy 2,1 mld gigabajtów, o 62 proc. więcej rok do roku. Statystyczny Polak wykorzystał więc w roku 56,3 GB (4,7 GB miesięcznie), o 58 proc. więcej niż rok wcześniej.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  opperatorzy , raport o rynku telekomunikacyjnym , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common