Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji chce rozpędzić hot spoty. Co na to telekomy?

Urszula Zielińska 29-06-2018, ostatnia aktualizacja 29-06-2018 08:43

Jeszcze przez kilka dni potrwają publiczne konsultacje rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, ustalającego, że minimalna prędkość internetu w wybudowanych za publiczne pieniądze hot spotach wynosić będzie 30 Mb/s.

Pisaliśmy o tym rozporządzeniu w maju tego roku.

To ogromna zmiana w porównaniu z obowiązującym obecnie limitem 1 Mb/s wprowadzonym, aby państwo nie utrudniało prywatnym telekomom odzyskiwania inwestycji w rozbudowę sieci mobilnego dostępu do internetu. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że nowy limit jest potrzebny by właściciele hot spotów – najczęściej gminy – mogły starać się o dotacje do budowy takich punktów z 120 mln euro unijnych pieniędzy zgromadzonych w programie WiFi4EU.

W praktyce, podniesienie prędkości publicznego WiFi może sprawić, że zainteresowanie wykorzystaniem sieci w takich miejscach jak urzędy, czy parki wzrośnie.

To nie jedyna zmiana dotycząca publicznych hotspotów. Za kilka miesięcy zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne i gminy nie będą musiały już pytać Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na taką inwestycję. Co to wszystko oznacza dla inwestorów, którzy uruchomili WiFi za zgodą UKE?

– Jednostki samorządu terytorialnego po wejściu w życie znowelizowanych przepisów będą miały 3 lata na dostosowanie prędkości transferu danych już uruchomionych hotspotów, w stosunku do których prezes UKE wydał odpowiednią zgodę/opinię, do wymagań określonych w przepisach wykonawczych – tłumaczy Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego UKE.

– Po tym okresie wszystkie hotspoty będą musiały działać zgodnie z warunkami określonymi w przepisach wykonawczych – dodaje.

Samorządy nadal będą natomiast zobowiązanie do przedkładania drogą elektroniczną prezesowi UKE informacji o liczbie hotspotów, ich zasięgu oraz szczegółowej lokalizacji. Prezes UKE będzie mógł kontrolować ich działanie.

Jak wynika z danych urzędu, obecnie działa w Polsce ponad 5,6 tys. hotspotów z WiFi. Na zgodę urzędu czeka kilka wniosków.

Gdy w Polsce ruszała budowa pierwszych publicznych WiFi operatorzy komórkowi protestowali. A dziś? – W dobie coraz większych, a nawet nielimitowanych ofert transmisji danych dostęp do alternatywnych źródeł Internetu przestał być koniecznością, której klienci aktywnie poszukują. Szczególnie, że korzystanie z publicznych hotspotów często wiąże się z ograniczeniem dostępu do wybranych usług, a także zwiększonym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców – mówi Konrad Mróz, reprezentujący T-Mobile Polska.

Orange Polska widzi w projekcie MC potencjalną korzyść. – Hotspoty nie powstaną, jeśli nie będzie się rozwijać niezbędna infrastruktura. Dlatego potrzebne są stabilne i przewidywalne regulacje, zachęcające do budowy światłowodów, bazą uruchomienia „szybkich" hotspotów zgodnie z wizją MC – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

To, że przyspieszenie publicznego WiFi nie jest największą bolączką branży widać też gdzie indziej. Izby zrzeszające telekomy nie mają jeszcze gotowych stanowisk w trwających konsultacjach, choć te właśnie dobiegają końca.

 

Przeczytaj więcej o:  hotspoty , ministerstwo cyfryzacji , UKE , wifi

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common