Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Czy wspólna oferta Cyfrowego Polsatu i Netii zagraża Orange?

Urszula Zielińska 28-06-2018, ostatnia aktualizacja 28-06-2018 10:16

Choć Cyfrowy Polsat i Netia dopiero zaczynają budowę wspólnej oferty, już są postrzegani jako zagrożenie dla strategii Orange Polska.

10 dni temu w 180 sklepach Cyfrowego Polsatu i Plusa pojawiły się światłowodowy internet i telewizja od Netii, która już formalnie jest częścią grupy Zygmunta Solorza. Od tego momentu kurs akcji Orange Polska, głównego konkurenta Cyfrowego Polsatu stracił na wartości dwa razy więcej niż główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 i utrzymuje się poniżej 5 zł. W środę akcja kosztowała 4,61 zł, po spadku o kolejny 1 proc., a wartość całej grupy to zaledwie 6,1 mld zł. Dla porównania Cyfrowy Polsat wyceniany jest na prawie 14,5 mld zł.

Powodem zachowania inwestorów może być m.in. ich przekonanie, że telekom stracił przewagę, polegającą na możliwości budowy oferty obejmującej zarówno technologie stacjonarne, jak i komórkowe. Mogą się też obawiać wojny cenowej operatorów, wyniszczającej rynek. Na razie nie wydaje się, aby od 18 czerwca konkurencja cenowa między nimi nasiliła się.

Orange Polska reklamuje swój flagowy produkt – światłowód do domu – praktycznie od początku wprowadzenia z ceną 39,9 zł za miesiąc. Obecnie opłata taka obowiązuje przez pierwszy rok, a efektywna cena łącza w trakcie kontraktu rośnie do 55 zł. Internet od Netii jest tańszy niż w Orange o około 10 zł (w najtańszej opcji średnio miesięcznie kosztuje 44 zł), ale i ta różnica ta nie pojawiła się w ostatnim czasie.

Zarówno Orange, jak i Cyfrowy Polsat realizują strategię operatora konwergentnego i sprzedają kilka usług w pakietach. I tutaj konsument może zobaczyć różnice na korzyść Cyfrowego Polsatu. W programie smartDOM abonament za internet światłowodowy od Netii spada do 39,9 zł. Taką cenę można uzyskać w pakiecie z drugą usługą abonamentową, która w czerwcu, zaczyna się od 20 zł miesięcznie za pakiet kanałów telewizyjnych. Razem więc dwie usługi to koszt około 60 zł. Dla porównania, w programie Orange Love dwie usługi kosztują minimum 79,9 zł. Dodatkowo, to, co zmieniło się w ofercie Netii na stałe to prędkość łącza. W podstawowej wersji przyspieszyła ona do 100 Mb/s.

Choć połączoną ofertę grupy Cyfrowy Polsat widać także w Warszawie, to nie oznacza to, że w prosty sposób może zdobyć tu abonenta stacjonarnego internetu. Netia koncentruje się na sprzedaży usługi we własnej sieci, a nie wszędzie nią dysponuje. Tam, gdzie jej nie ma, mogłaby użyć łączy Orange, ale nie zawsze jest to automat, jako że gigant w 76 gminach (w tym m.in. w Warszawie) został zwolniony z obowiązku dzielenia się infrastrukturą dostępu do internetu. Choć deregulacja jest podważana sądownie, nadal obowiązuje.

Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu, pytana, czy sprzedaż konwergentnej oferty idzie zgodnie z planem grupy – uniknęła odpowiedzi. Według niej jest jeszcze za wcześnie, by to ocenić. Karol Wieczorek, rzecznik Netii, nie ujawnia, ile zamówień na usługi Netii spływa z salonów Plusa i Cyfrowego Polsatu. Mówi, że oferta produktowa stopniowo jest rozwijana. W wybranych salonach pojawiają się demonstracyjne dekodery Netia Player, a lipiec przynieść ma nowe wakacyjne promocje.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , konwergencja , NETIA , Orange Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common