Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Neutralność sieci w Polsce - pierwsze sprawozdanie UKE

Marta Rzeźnicka 26-06-2018, ostatnia aktualizacja 26-06-2018 11:29

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował sprawozdanie z monitorowania wdrożenia w Polsce regulacji w zakresie otwartego internetu prowadzonego od 1 maja 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. (Rozporzadzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2015 r.).

Według UKE, wszyscy dostawcy internetu przystosowali swoje oferty do unijnego Rozporządzenia w zakresie dostępu do otwartego internetu, ale Istnieją nadal kwestie, które będą wymagały weryfikacji.

Regulator przyglądał się przede wszystkim praktykom handlowym oraz środkom zarządzania ruchem stosowanym przez dostawców internetu. "Analiza sytuacji rynkowej pokazuje, że dostawcy usługi dostępu do sieci stosują przejrzyste procedury rozpatrywania skarg abonenckich oraz wprowadzili do dokumentów umownych zmiany wymagane przez Rozporządzenie. Jednak te zmiany, szczególnie w zakresie informacji o prędkości oferowanych usług, nie zostały wprowadzone w sposób jednolity" - czytamy w podsumowaniu analizy. To właśnie m.in. tą kwestią zajmować będzie się nadal regulator.

UKE będzie też sprawdzać, czy operatorzy nie naruszają zasad neutralności sieci oferując usługi specjalistyczne, tj. wymagające określonego poziomu jakości, jakiego nie można zapewnić przy pomocy usługi dostępu do internetu świadczonej w jakości best effort.

Analiza obejmuje również oferty typu "zero rating", czyli takich, w których operator wprowadza produkt i nie pobiera zań dodatkowej opłaty ani też nie odlicza z pakietu potrzebnych do korzystania z produktu danych.

"Dostawcy internetu posiadają w portfolio swoich usług oferty, w ramach których dostęp do niektórych rodzajów treści jest objęty stawką zerową, analizy wymagają jednak m.in. oferty, w ramach których mechanizm stawki zerowej funkcjonuje również po przekroczeniu wskazanych w umowie abonamentowych limitów pakietów danych" - czytamy w komunikacie UKE.

Według regulatora, w zdecydowanej większości ofert, dostęp do treści, aplikacji i usług objętych stawką zerową, po wykorzystaniu dostępnego w umowie pakietu danych, jest traktowany tak samo jak dostęp do usług nieobjętych stawką zerową.

Jak wyjaśnia UKE, zwykle operator ogranicza prędkość transmisji danych (tzw. „lejek"). Ograniczenie jest ustalane indywidualnie przez dostawcę w zakresie od 16 kb/s do 1 Mb/s w przypadku wysyłania danych do użytkownika końcowego.

Tylko jeden z przedsiębiorców wyraźnie wskazał (UKE nie zdradza nazwy firmy), że ma w swojej ofercie usługę objętą stawką zerową, w przypadku której wyczerpanie limitu pakietu danych nie wiąże się z ograniczeniem prędkości transferu danych.

Także jeden przedsiębiorca świadczący usługę zero-rating wskazał, że pobiera świadczenie pieniężne od dostawców treści, która dla użytkowników końcowych oferowana jest ze stawką zerową.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  blokowanie internetu , neutralność , prędkość internetu , UKE , zero rating

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common