Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Play spóźnia się z budową sieci 800 MHz

Urszula Zielińska 26-06-2018, ostatnia aktualizacja 26-06-2018 09:46

Na początku lipca Urząd Komunikacji Elektronicznej podsumuje realizację zobowiązań inwestycyjnych operatorów komórkowych, którzy wygrali bloki pasma 800 MHz w słynnej, bo ciągnącej się i drogiej aukcji LTE. Już wiemy, że P4, operator sieci Play ma opóźnienie w ich wypełnieniu. Na oficjalny komentarz firmy, dla której rozbudowa własnej sieci to deklarowany strategiczny priorytet, trzeba będzie jednak zaczekać.

Po rozstrzygniętej w 2015 roku przez UKE aukcji LTE operatorzy wydali na rezerwacje częstotliwości z zakresu 800 i 2600 9,2 mld zł. Najwięcej przeznaczył na ten cel T-Mobile Polska (prawie 4,2 mld zł), a spośród notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych firm największe nakłady na oba rodzaje pasma poniósł Orange Polska (około 3,2 mld zł), a najmniejsze Grupa Cyfrowy Polsat – „zaledwie” 156 mln zł (nie grała o 800 MHz, ponieważ już miała blok). Natomiast ubiegłoroczny debiutant na GPW – Play – wydał wtedy nieco ponad 1,7 mld zł.

Operatorzy zobowiązali się, że zaczną wykorzystywać pasmo w ciągu 12 miesięcy od uzyskania rezerwacji. W przypadku 800 MHz ich zobowiązania są większe, bo dotyczą także tempa budowy sieci w gminach wskazanych przez UKE w załącznikach do rezerwacji.

Na pokrycie wszystkich miejsc telekomy mają cztery lata od otrzymania rezerwacji, ale weryfikacja następuje zarówno po dwóch latach, jak i po trzech. Na początku roku minął pierwszy dwuletni termin dla Orange Polska, a w ostatnią sobotę, 23 czerwca – moment, w którym odpowiedni poziom inwestycji powinni wykazać P4 oraz T-Mobile Polska.

Orange i T-Mobile informowały już, że zobowiązania wypełniają nawet z nawiązką. Jak natomiast wynika z odpowiedzi Martina Stysiaka, rzecznika UKE, na nasze pytania jeden z telekomów ma problemy z realizacją zapisów.  – Z posiadanych przez prezesa UKE informacji jak i informacji przekazywanych prezesowi UKE przez P4 wynika, że pomimo podejmowanych przez spółkę starań, spółce nie uda się terminowo wypełnić w części zobowiązań na rok 2018 – poinformował nas Martin Stysiak.

Play, który w tym roku chce rozbudować własną sieć o tysiąc masztów w ubiegłym tygodniu pochwalił się uruchomieniem 6-tysięcznego nadajnika. Za to Marcin Gruszka, rzecznik Playa proszony o komentarz w tej kwestii odpowiedział jednym zdaniem, że tym tygodniu prezes komórkowej sieci (zapewne chodzi już o przejmującego obowiązki Jean-Marca Hariona) spotyka się z szefem UKE, a przedmiotem rozmów będą zobowiązania inwestycyjne operatora. Do tego czasu Play o opóźnieniach rozmawiać nie chce.

UKE też nie precyzuje skali naruszenia. Zasłaniając się ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, urząd nie wskazał też, jaki był cel, którego nie zrealizował Play. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że telekom Play nie był daleki od realizacji wymaganego planu. Słyszymy o około 10-proc. odchyleniu od zakładanego na 23 czerwca celu. Jaki on był można przeczytać w treści dokumentów opublikowanych jakiś czas temu przez serwis Telko.in. Po 24 miesiącach od otrzymania rezerwacji P4 miał objąć zasięgiem sieci 800 MHz co najmniej 83 proc. gmin i punktów wskazanych w jednym z załączników do decyzji rezerwacyjnej wydanej mu przez regulatora.

Prawo telekomunikacyjne przewiduje, że jeśli operator nie wywiązuje się ze zobowiązań zapisanych w rezerwacji częstotliwości z winy leżącej po jego stronie, może ją stracić. Wygląda jednak na to, że UKE z jednej strony nie ma podstaw, a z drugiej zamiaru, aby karać Playa za ten stan.

– Jeszcze przed upływem terminu realizacji zobowiązania na 2018 r. P4 wskazywał, że napotyka trudności w rozbudowie sieci, niezależne od podmiotu – mówi rzecznik UKE.  Wśród powodów tych wymienia np. protesty lokalnych społeczności, długość procesu budowlanego, ograniczenia wynikające z przepisów dotyczących promieniowania elektromagnetycznego.

– Spółka deklaruje wypełnienie zobowiązań i jest w trakcie prowadzenia inwestycji oraz na bieżąco informuje prezesa UKE o stanie zaawansowania prac. Pełna weryfikacja stanu zobowiązań będzie dokonana na koniec br. – dodaje Stysiak.

UKE podkreśla, że stara się wspierać telekomy w realizacji zobowiązań. – W październiku 2017 r. prezes UKE wysłał pismo do wszystkich wojewodów, gmin i powiatów w Polsce z prośbą o wsparcie działań operatorów zmierzających do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej – podaje Stysiak.

Przeczytaj więcej o:  800 mhz , aukcja lte , inwestycje , P4 , play , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common