Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Trzej nadawcy kontra Emitel

Urszula Zielińska 15-06-2018, ostatnia aktualizacja 15-06-2018 15:29

Stacje komercyjne i telewizja publiczna to odwieczni konkurenci. Współpracują rzadko: albo wtedy gdy nie mają wyjścia, albo wtedy, gdy to się po prostu opłaca. Tym razem najwyraźniej chodzi o to drugie.

TVP, TVN i Telewizja Polsat w piątek wystosowały krótką notatkę o ich trójstronnym liście intencyjnym. Ma on na celu "zbudowanie realnej alternatywy  w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej".

Tajemnicą poliszynela jest do kogo piją stacje. Operatorem technicznym naziemnej telewizji cyfrowej jest spółka Emitel - niegdyś państwowy, potem sprzedany wraz TPSA, obecnie należy do funduszu Alinda Capital.

W rządzie PiS nie brakuje zwolenników odzyskania Emitela, lub jego nadajników. Odżyły też projekty przedsiębiorców, którzy chcieliby wykorzystać sieć operatora, by oferować usługi. Ich argument jest prosty: będzie taniej.

TVP, TVN i Polsat też chcą stworzyć "konkurencyjną ofertę" , która doprowadzi do obniżenia kosztów nadawania. Przypomnieć trzeba, że nadawcy podejmowali takie próby już wcześniej. TVN i Polsat są udziałowcami spółki POT, która nawet startowała w przetargu na operatora DVB-T, konkurując z Emitelem. Prywatnym stacjom do tej pory nie udało im się doprosić do niej TVP.

To prawnie możliwe bo prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej stwierdził, że Emitel ma pozycję dominującą i można starać się o decyzję dostępu do sieci Emitela.

- Opublikowaną informację przyjmujemy z pewnym zdziwieniem, ponieważ z jego sygnatariuszami łączą nas umowy, podpisywane wiele lat temu, w wyniku konkurencyjnego i transparentnego przetargu publicznego (w przypadku TVP) lub w efekcie otwartych i partnerskich negocjacji i - komentuje list stacji biuro prasowe Emitela.

W tle toczą się spory o płatności za nadawanie na tzw. multipleksie 8. Umowy się na 6 mln zł rocznie, ale nadawcy uważają, że Emitel nie wywiązuje się z umowy.  Są tu Metro TV (własność Discovery, jak i TVN), Nova TV (udziały ma Polsat), a TVP nadal nie, choć ma miejsce.

Wśród teorii wyjaśniających dlaczego trzy stacje sprzymierzyły się właśnie teraz słychać i taką: TVN i Polsat wolą, żeby zasięg TVP i udział tej stacji w reklamowym torcie nie urósł zbyt szybko, a wspólne działanie sprawi, że publiczna stacja nie podpisze z Emitelem umowy, która ponoć była blisko.

Niedawny komunikat Emitela każe się jednak zastanawiać, czy porozumienie jest w ogóle realne.

Przeczytaj więcej o:  dvb-t , EmiTel , multipleks , polsat , tvn , tvp , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common