Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Operatorzy telekomunikacyjni odczują problemy GetBacku

Urszula Zielińska 11-06-2018, ostatnia aktualizacja 11-06-2018 09:19

Play Communications, Netia, Orange Polska, a być może także Polkomtel z grupy Cyfrowy Polsat. Giełdowe telekomy korzystały z usług GetBacku, windykacyjnej spółki pogrążonej w kłopotach finansowych i prawnych. Problemy te nie są bez znaczenia dla branży, która uwalnia gotówkę, sprzedając przeterminowane długi klientów.

Telekomy nieoficjalnie przyznają, że GetBack płacił nieźle. – Przedstawiciele Kruka wielokrotnie wskazywali, że ceny oferowane przez GetBack są dużo wyższe niż rynkowe – przypomina Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku. Jeśli przyjąć, że to się już nie powtórzy, wpływy telekomów ze sprzedaży należności mogą być niższe, a rezerwy na trudno odzyskiwalne należności – większe.

Dlatego spytaliśmy operatorów o to, czy współpracowali z GetBackiem, czy widzą zagrożenia i jaki jest wpływ jego problemów na rynek wierzytelności. I jakich wpływów spodziewają się w tym roku ze sprzedaży długu abonentów. – Spółki z Grupy Netia sprzedały historycznie relatywnie niewielkie pakiety wierzytelności firmom powiązanym z GetBackiem. Od ujawnienia problemów tego windykatora nie mieliśmy okazji zweryfikować jego wpływu na wycenę naszych wierzytelności, ale przypuszczamy, że nie musi on być znaczący – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.

– Konkurencja na tym rynku jest nadal duża, a sama wycena zależy przede wszystkim od szacowanego przez nabywcę ryzyka danego pakietu. Kwoty rezerw i ewentualnych przychodów ze sprzedaży wierzytelności charakteryzują się sporą nieprzewidywalnością, z tego względu nie są czymś, co jest przez spółkę precyzyjnie planowane w budżecie – dodaje Wieczorek, nie podając kwot.

Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci Plus, odmówiła odpowiedzi na nasze pytania, zasłaniając się tajemnicą handlową. Komentarza nie udzielił nam też Play Communications. Z naszych informacji wynika jednak, że z punktu widzenia tego telekomu problemy GetBacku to ważny temat.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, odpowiedział na dwa pytania. – Od kilku lat współpracujemy z funduszami inwestycyjnymi, które obsługiwał Getback – mówi. – Ceny za portfele wierzytelności zależą od wielu czynników i zmieniają się nie tylko pod wpływem sytuacji jednej z firm – odpowiada Jabczyński pytany o to, czy firma obserwuje spadek wycen portfeli i czy wiąże to z problemami GetBacku.

Spośród dużych graczy tylko T-Mobile Polska, jak mówi nam Andreas Maierhofer, prezes telekomu, z usług GetBacku nie korzysta.

Konrad Księżopolski przypomina, że Orange chciałby sprzedać bankom należności z tytułu telefonów komórkowych warte ponad 1 mld zł. – Nie można ich porównywać z przeterminowanymi płatnościami z tytułu rachunku – uważa analityk.

Długi klientów telekomów to druga pod względem wartości kategoria pakietów wierzytelności w portfelu grupy GetBack. Po trzecim kwartale ub.r. zakupione przez nią zobowiązania wynikające z rachunków za usługi telekomunikacyjne opiewały na nieco ponad 291 mln zł.

W ciągu dziewięciu miesięcy ub.r. suma ta urosła o około 160 mln zł. Z kolei według wstępnych niezaudytowanych danych za 2017 r. wartość portfela wierzytelności telekomów GetBacku wynosiła 241,7 mln zł, czyli o około 50 mln zł mniej niż we wrześniu.

Przeczytaj więcej o:  GetBack , NETIA , Orange , play , Polkomtel , wierzytelności

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common