Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

T-Mobile Polska zastosuje dodatkowe opłaty za roaming UE od lipca

Urszula Zielińska 01-06-2018, ostatnia aktualizacja 01-06-2018 09:15

T-Mobile Polska poinformował dziś o sposobie, zasadach i terminie wprowadzenia dodatkowych opłat za usługi w roamingu w Unii Europejskiej. Zamierza je wprowadzić od 1 lipca.

Dodatkowe opłaty za roaming unijny przyznane operatorom i ich plany opisywaliśmy tutaj. Każdy stosuje nieco inne podejście, aby ograniczyć straty wynikające z obowiązującej od 15 czerwca ub.r. zasady roam like at home (RLAH), a jednocześnie nie przegrać walki o konsumentów i firmy.

T-Mobile Polska mocno premiuje klientów abonamentowych. Od tego segmentu klientów nie będzie pobierać dodatkowych opłat za usługi takie jak rozmowy i wiadomości, choć ma na to zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ograniczenia i dodatkowe stawki wprowadzi tylko dla usługi mobilnego dostępu do internetu w roamingu w UE i tylko nowym klientom kontraktowym.

Operator ewidentnie nastawia się na przedwakacyjne łowy w segmencie post-paid.

"Chcemy, aby nasi klienci nie musieli rezygnować z utrzymywania kontaktów z bliskimi w czasie zagranicznych podróży, dlatego zdecydowaliśmy, pomimo zgód jakie otrzymaliśmy od UKE, że dla obecnych i przyszłych klientów abonamentowych nie wprowadzamy żadnych dodatkowych opłat za połączenia głosowe, SMSy i MMSy" - podał T-Mobile Polska.

Osoby, które podpiszą umowę od 1 lipca 2018 roku, niezależnie od wybranej taryfy, otrzymają możliwość przesłania do 1 GB danych bez żadnych dodatkowych opłat zgodnie z zasadą RLAH. Powyżej tej ilości, aż do określonego w cenniku limitu FUP (ang. fair usage policy - zasad uczciwego korzystania) dla danej taryfy, zastosowana będzie dopłata w wysokości 14,91 złotych za 1 GB (12,12 netto w masowych ofertach biznesowych). Nie oznacza to przy tym, że operator pobierze taką opłatę za każdy rozpoczęty gigabajt. Opłaty naliczane będą co 1 MB, ale jak tłumaczy firma, powyższa forma prezentacji jest jej zdaniem bardziej zrozumiała (według naszych obliczeń dodatkowa opłata za 1 MB może wynieść 0,0146 zł z VAT).

Po przekroczeniu limitu danych określonego przez FUP naliczane będą opłaty na dotychczasowych zasadach.

Z kolei klienci usług przedpłaconych (pre-paid), posiadający nielimitowane rozmowy, SMSy/MMSy i pakietową transmisję danych na okres minimum 30 dni (zarówno w T‑Mobile na kartę i Heyah) otrzymają bez dodatkowych opłat, co miesiąc, pakiet 100 minut na połączenia przychodzące i wychodzące, 50 SMS-ów, a także 500 MB do wykorzystania zgodnie z zasadą RLAH.

Po przekroczeniu 500 MB zastosowana zostanie wspominana wyżej dopłata, co oznacza, że koszt 1 GB wyniesie 14,91 złotego aż do osiągniecia określonej w cenniku granicy FUP.

"Klientom, którzy korzystają z pozostałych ofert, zostanie naliczona opłata od pierwszej minuty, SMS/MMS czy przesłanego kilobajta danych, dlatego serdecznie zachęcamy do wybrania najnowszej oferty" - napisał operator w informacji prasowej.

"Wysokie stawki opłat międzyoperatorskich w połączeniu z gwałtownym wzrostem korzystania z usług w roamingu spowodowały, że koszty operatorów wzrosły o dziesiątki milionów złotych. Jeżeli taka sytuacja utrzymałaby się, w dłuższej perspektywie musiałyby wzrosnąć ceny usług krajowych (co obciążyłoby wszystkich użytkowników telefonów, także tych nie korzystających z roamingu) lub ograniczonoby wydatki inwestycyjne na rozbudowę obecnej infrastruktury, a także budowę oczekiwanej przez wszystkich sieci 5G" - pisze operator wyjaśniając decyzję o wprowadzeniu dodatkowych opłat.

"Autorzy regulacji zdawali sobie jednak sprawę z takiego zagrożenia i przygotowali „wyjście awaryjne", z którego podobnie jak nasi konkurenci, jesteśmy zmuszeni skorzystać" - czytamy.

Według operatora, dopłaty te pozwolą częściowo zniwelować wzrost kosztów, jakie ponosi na rzecz operatów za granicą.

Przeczytaj więcej o:  ile za roaming w T-Mobile , RLAH , roaming , T-Mobile Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common