Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Telefonia stacjonarna: szykują się spore, ale stopniowe zmiany

Urszula Zielińska 31-05-2018, ostatnia aktualizacja 31-05-2018 19:27

Mówiło się o tym od kilku lat, ale polski regulator rynku telekomunikacyjnego z tą decyzją się nie spieszył. Teraz, zamierza najwyraźniej sprostać zaleceniom Komisji Europejskiej. Po 1,5 roku przymiarek, w tym analiz i warsztatów z branżą, Urząd Komunikacji Elektronicznej pod kierunkiem Marcina Cichego przedstawił do konsultacji projekty decyzji dla 75 podmiotów, w tym kilkudziesięciu przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którym może narzucić nową i jednocześnie niższą hurtową stawkę za zakończenie połączeń w sieciach stacjonarnych (tzw. FTR). Telekomy – jak w przypadku lepiej znanych MTR-ów – płacą je sobie wzajemnie, gdy użytkownik (sieci stacjonarnej lub mobilnej) dzwoni na numer w innej sieci (tym razem - stacjonarnej).

Z formalnego punktu widzenia UKE zamierza zastosować do obliczania FTR-u nowy model oparty o koszty operatorów.

„W wielu państwach UE implementowane zostały nowe rozwiązania w zakresie regulacji FTR, które uwzględniają Zalecenie w sprawie FTR i MTR, wprowadzając stawki za zakańczanie połączeń w sieciach telefonii stacjonarnej na symetrycznym poziomie wyliczone w oparciu o model BU (ang. bottom up – red.) według metodologii PURE LRIC (ang. Long Run Incremental Cost – długookresowy koszt przyrostowy). Zalecenie to jasno określiło rekomendowany model regulacji FTR w UE, który w ocenie prezesa UKE jest również możliwy do zastosowania i odpowiadający potrzebom rynku w realiach polskiego rynku telekomunikacyjnego. Nowe podejście do regulacji stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych ma wpływ zarówno na sytuację działających na polskim rynku operatorów (w kontekście ich wzajemnych rozliczeń z kontrahentami z innych państw UE), jak i na decyzje regulacyjne Prezesa UKE” – czytamy w projekcie decyzji dla Orange Polska, największego gracza na rynku stacjonarnym.

W projekcie decyzji dla tego i innych telekomów UKE wskazało, że nowa symetryczna stawka FTR w Polsce wynieść powinna 0,32 grosza za minutę. Do tej pory operatorzy stacjonarni pobierali średnio około 2 groszy.

Nowa stawka obowiązywać ma od dnia doręczenia decyzji danemu operatorowi, ale nie wcześniej niż od stycznia 2019 r. – czytamy w projekcie.

„Z punktu widzenia rozliczeń międzyoperatorskich kluczowe znaczenie ma, aby wprowadzenie tego obowiązku odbyło się tego samego dnia dla jak największej liczby operatorów. W przeciwnym wypadku doszłoby do zachwiania systemu wzajemnych rozliczeń i spowodowało nieuzasadnione straty po stronie operatorów, którzy otrzymaliby decyzję wcześniej. Stąd konieczne ustalenie wspólnej daty początkowej dla wdrożenia stawki FTR” – napisał UKE w projekcie decyzji.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  FTR , Orange , regulacje , telefon stacjonarny , UKE , wlr

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common