Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Opinie

5G to już nie idea

Urszula Zielińska 30-05-2018, ostatnia aktualizacja 30-05-2018 11:26

Niezależnie od już posiadanych przez nas zasobów, budowa sieci 5G będzie wymagała ogromnych nakładów finansowych. Większych niż każda poprzednia generacja. Dlatego niezbędne jest np. wprowadzenie 25 letnich lub bezterminowych rezerwacji na częstotliwości i zapewnienie – wzorem Stanów Zjednoczonych, czy Wielkiej Brytanii – stabilnego środowiska działania - mówi rpkom.pl Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. Według niego jedno jest pewne: liderzy rewolucji 5G zyskają przewagę ekonomiczną nad konkurencją i przez kilka lat będą na niej budować siłę swojej gospodarki.

Rpkom.pl: Czym de facto jest 5G dziś: ideą, bodźcem inwestycyjnym?


Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska: - Nie jest już ideą, bo jej implementacja już trwa. Na tym etapie możemy sobie tylko wyobrażać, jak wiele zupełnie nowych usług powstanie na bazie 5G i jak bardzo zmienią nasze życie. Wiemy natomiast, że zmiany te mogą być gigantyczne. Na pewno jest bodźcem inwestycyjnym, bo wymaga znaczących nakładów na rozwój infrastruktury, ale także na badania i rozwój – w opracowanie nowych zastosowań, usług, produktów. To inwestycje, które są realizowane już w tej chwili – pierwsze stacje bazowe Narrow Band IoT uruchomiliśmy w swojej sieci już w 2017 roku. Warto podkreślić, że 5G to także potrzeba regulacji i uwolnienia kolejnych częstotliwości, abyśmy w przyszłości mogli zaoferować klientom pełnię możliwości tej technologii. Jedno jest pewne: liderzy rewolucji 5G zyskają przewagę ekonomiczną nad konkurencją i przez kilka lat będą na niej budować siłę swojej gospodarki. To okazja, której nie możemy nie wykorzystać.

Czym pana zdaniem będzie 5G za rok, a czym docelowo?
- Najbardziej oczywista odpowiedź to ta, że 5G oznacza wyższą prędkość przesyłania danych, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. 5G to zupełnie nowe możliwości: sieć działająca praktycznie bez opóźnień, umożliwiająca sterowanie pojazdów autonomicznych lub flotą dronów albo realizację idei Edge Computing – przetwarzania rozproszonego. To bezpieczeństwo niezbędne do rozwoju zaawansowanych usług finansowych, ale także usług e-zdrowia. W rzeczywistości 5G to kanwa, na której dopiero zbudujemy przełomowe rozwiązania. Myślę, że najbardziej przełomowe zastosowania 5G to te, których dziś nawet sobie jeszcze nie wyobrażamy.

Jak 5G może zmienić sposób działania przemysłu i administracji?
- Dla przemysłu 5G będzie prawdziwą rewolucją. Umożliwi uelastycznienie i automatyzację wielu elementów produkcji. Fabryka 4.0, korzystająca z 5G, może być sterowana zdalnie i korzystać z zewnętrznego przetwarzania danych, albo stać się autonomiczna: sama planować produkcję, wybrać najtańszych w danym momencie dostawców zamówić u nich materiały albo w ciągu paru sekund „podzielić się” obłożeniem z zakładem znajdującym się na drugim końcu świata, co pozwoli na poradzenie sobie z problemem skalowalności. Dzięki elastyczności instalacji produkcyjnych zmiana charakteru produkcji będzie odbywała się płynnie, nie powodując kosztownych przestojów. To prawdziwa zmiana jakościowa.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , Andreas Maierhofer , operatorzy , sieci mobilne , T-Mobile Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common