Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Polsat wspólnikiem Eleven Sports Network

Urszula Zielińska 25-05-2018, ostatnia aktualizacja 25-05-2018 09:29

Zygmunt Solorz kolejny raz inwestuje w telewizyjne prawa sportowe. Telewizja Polsat za 38 mln euro kupi kontrolny pakiet udziałów nadawcy programów i posiadacza praw do istotnych wydarzeń sportowych - Eleven Sports Network Sp. z o.o.

O transakcji, której warunki negocjowano od 25 kwietnia, poinformował w czwartek przed północą notowany na giełdzie w Warszawie Cyfrowy Polsat, kontrolowany przez  Zygmunta Solorza, do której należy Telewizja Polsat. Zgodnie z komunikatem Cyfrowego Polsatu, Telewizja Polsat bierze udział w podwyższeniu kapitału ESN, a po jego rejestracji będzie dysponować pakietem 50 proc. plus jeden udział przejmowanej firmy.

Za tę pulę zapłaci 38 mln euro w dwóch ratach. Pierwsza – 18 mln euro – może zostać uiszczona już w sobotę, ponieważ do płatności ma dojść w ciągu dwóch dni roboczych od zawarcia umowy, co nastąpiło w czwartek. Zapłata drugiej raty – 20 mln euro – skorygowanej o dług ESN może nastąpić w ciągu maksymalnie 4 miesięcy od uiszczenia raty pierwszej. Jeśli Polsat tej raty nie zapłaci, grupa ESN będzie mogła odkupić udziały za 18,75 mln euro. Ustalono także, że jeśli w 2020 r. wartość ESN (obliczona jako 9x skorygowana EBITDA za rok obrotowy kończący się 30 czerwca 2020 r.) przekroczy 80 mln euro, Polsat dopłaci sprzedającym jedną czwartą nadwyżki ponad 80 mln euro.

„Nabycie udziałów stanowi długoterminową inwestycję grupy kapitałowej mającą strategiczny charakter. W średnim horyzoncie czasowym uzyskanie dostępu do portfolio praw sportowych, którymi dysponuje ESN, pozwoli na wzmocnienie pozycji grupy kapitałowej na fragmentaryzującym się rynku telewizyjnym, przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostępu do kontentu sportowego spółki ESN na rzecz klientów” – podał Cyfrowy Polsat.

Grupa Eleven Sports Network istnieje zaledwie od 3 lat. Pojawiła się na rynku dość nagle i zdążyła zapewnić sobie prawa do nadawania szeregu istotnych wydarzeń sportowych takich jak: hiszpańska LaLiga Santander, niemiecka Bundesligę, włoska Serie A TIM, angielski The Emirates FA Cup wyścigi Formula 1  oraz polskie i zagraniczne zawody żużlowe.

Platforma została założona przez firmę The Channels Co. Jej właścicielem jest biznesmen włoskiego pochodzenia, Andrea Radrizzani, założyciel grupy Aser, agencji MP & Silva sprzedającej prawa sportowe do elitarnych rozgrywek. W 2016 r. kontrolę nad MP&Silva (65 proc.) przejęły chińskie firmy Everbright Securities i Beijing Baofeng Technology. W transakcji agencja została wyceniona na 1 mld dol.

Pokazuje je w czterech kanałach tematycznych: Eleven Sports: 1, 2, 3 i 4.  Cyfrowy Polsat zapewnia, że to się nie zmieni oraz, że zamierza wspierać zarówno rozwój oferty, jak i ekspansję zagraniczną kupionej firmy.

W portfolio ESN nadawcy znajdują się także prawa do pokazywania turniejów tenisowych z cyklu ATP 250, EHF Velux Ligi Mistrzów piłkarzy i piłkarek ręcznych, gal sztuk walki Cage Warriors oraz popularnych w Polsce zawodów żużlowych: Nice 1. Ligi Żużlowej, szwedzkiej Elitserien, brytyjskiej SGB Premiership i wybranych meczów polskiej reprezentacji.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Eleven Sports Network , Polat

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common