Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Dodatkowe opłaty za roaming w Unii Europejskiej - maksymalne stawki wg. UKE

Urszula Zielińska 22-05-2018, ostatnia aktualizacja 22-05-2018 21:32

Już wszyscy czterej duzi operatorzy komórkowi w Polsce uzyskali zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pobieranie dodatkowych opłat za usługi w roamingu w Unii Europejskiej.

Jako ostatni zgodę otrzymał T-Mobile Polska i jeszcze nie poinformował kiedy zamierza zacząć stosować dopłaty, ani też które grupy jego użytkowników zostaną nimi obłożone.

Swojej strategii w tym względzie nie zdradził do tej pory także Cyfrowy Polsat, właściciel sieci komórkowej Plus, który dostał zgodę UKE jako pierwszy z tzw. "Wielkiej Czwórki".

[aktualizacja z 28 maja 2018 r.]

25 maja Plus wprowadzi dodatkowe opłaty za roaming w UE w segmencie abonamentowym i MIX nowym klientom i podpisującym aneks. Wysokość dodatkowych stawek podajemy w tabeli dla każdego z operatorów.

"Opłaty będą naliczane gdy w ciągu 30 dni będą więcej czasu przebywać w UE lub więcej korzystać z usług w UE niż w Polsce" - podaje sieć Plus na stronie internetowej.

Według GSMOnline dopłaty zaczną dotyczyć użytowników telefonii na kartę od 29 czerwca. Operator zaproponuje w tym segmencie pakiety, po wykorzystaniu których pobierze dodatkowe opłaty. Klienci korzystający w Polsce z usług nielimitowanych połączeń głosowych, otrzymają pakiet 100 minut na połączenia odebrane i wykonane w roamingu UE. Osoby, które mają pakiety na transmisję danych z tzw. lejkiem (z okresem ważności 30 dni) otrzymają pakiet 0,5 GB do wykorzystania w roamingu UE, chyba, że krajowy pakiet jest mniejszy. Wówczas pakiet przysługujący w roamingu będzie miał taką samą wielkość.

W styczniu i marcu w dwóch turach część swoich klientów dopłatami zaczął obciążać Play, a 18 czerwca  dodatkowe opłaty za usługi w roamingu w UE zacznie pobierać Orange Polska od użytkowników telefonii na kartę.

Poniżej przedstawiamy zestawienie maksymalnych dodatkowych opłat (po przeliczeniu ich z cen netto, wskazywanych w decyzjach dla operatorów), na które zgodę wydał operatorom UKE. Stawki są zróżnicowane: zależą od kosztów danego operatora oraz jego wniosku, który podlegał "negocjacjom" z urzędem. Każdy operator może, ale nie musi doliczyć poniższe kwoty do pobieranych wcześniej stawek.

W przypadku klientów z umowami, doliczenie dodatkowych opłat w trakcie trwania kontraktu oznacza jego zmianę i pozwala rozwiązać umowę bez ponoszenia kosztów. To dlatego telekomy decydują się na wprowadzenie opłat nowym klientom, podpisującym aneks lub właśnie wspomnianym użytkownikom telefonii na kartę.

Decyzje UKE wydawane są na 12 miesięcy. W przyszłości więc stawki za roaming w UE mogą jeszcze się zmieniać.

Przeczytaj więcej o:  dodatkowe opłaty za roaming , roaming w UE , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common