Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Netia: Cyfrowy Polsat przejmuje kontrolę i zmienia zarząd

Urszula Zielińska 21-05-2018, ostatnia aktualizacja 21-05-2018 09:54

Prawie 640 mln zł wydadzą Cyfrowy Polsat i Karswell – wehikuł Zygmunta Solorza – na akcje Netii kupione w zakończonym w ubiegłym tygodniu wezwaniu, które zostanie rozliczone we wtorek 22 maja.

Cyfrowy Polsat i Karswell Ltd. Zygmunta Solorza kupili od inwestorów, który złożyli zapisy w odpowiedzi na wezwanie na akcje Netii łącznie nieco ponad 110,7 mln akcji (około 33 proc. wszystkich papierów Netii).

Według informacji przekazanej przez Dom Maklerski Trigon, pośredniczącego w wezwaniu, Cyfrowy Polsat nabył 34,66 mln akcji, a Karswell – wehikuł należący do Zygmunta Solorza – 76,04 mln walorów.

Kupujący płacili w wezwaniu za walor 5,77 zł i po rozliczeniu transakcji, które nastąpić ma 22 maja, będą dysponować około 66-proc. pakiet głosów na walnym zgromadzeniu stacjonarnego telekomu.

Wygląda na to, że inwestorzy gremialnie odpowiedzieli na ofertę, bowiem fundusz kojarzony ze Zbigniewem Jakubasem - FIP 11 FIZ Aktywów Niepublicznych - sprzedał w wezwaniu nieco więcej niż połowę wszystkich posiadanych akcji: nieco ponad 21,84 mln z około 41,07 mln. Po tej transakcji dysponuje około 19,2 mln walorów, dających 5,72 proc. w kapitale i tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu.

Na razie nie są znane dalsze plany Grupy Cyfrowy Polsat wobec Netii pozostających w wolnym obrocie, ani też nie jest jasne, w jaki sposób spółka może stać się właścicielem pakietu walorów nabytego przez Karswell.

W końcu marca Grupa Cyfrowy Polsat dysponowała 797 mln zł gotówki. Zdaniem Sobiesława Pająka, szefa analityków Domu Maklerskiego BOŚ, z grubsza licząc tegoroczne przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej w br. mogłyby wynieść 2,5-3 mld zł, inwestycje kapitałowe własne grupy około 1 mld zł.

- Miejsce na kupno akcji Netii zarówno od Zygmunta Solorza, jak i reszty pozostającej na GPW w bieżącym roku byłoby – mówi.

Wówczas na inne projekty – potencjalnie przedłużenie rezerwacji częstotliwości 800 MHz Sferii – zostałoby 200-700 mln zł (w ostatniej aukcji za rezerwację 15-letnią trzeba było zapłacić około 1,7 mld zł).

Na razie, przejęcie kontroli nad Netią oznacza wymianą zarządu spółki. W piątek z kierownictwa zarządem zrezygnowała Katarzyna Iwuć. Rezygnację złożył także Tadeusz Radzimiński, odpowiadający w zarządzie za technikę. Żadna z tych osób nie podała przyczyn rezygnacji.

Jednocześnie Netia poinformowała, że jej rada nadzorcza oddelegowała do pełnienia funkcji prezesa zarządu Wojciecha Pytla, który doradzał Zygmuntowi Solorzowi przy przejęciu Polkomtela, a potem był prezesem Midasa.

Do zarządu Netii dołączył także Grzegorz Bartler, dyrektor departamentu business intelligence Polkomtela oraz Cyfrowego Polsatu.

Dzisiaj zaś Andrzej Radzimiński, ojciec Tadeusza, jeden z założycieli Netii korzystając z przywilejów jakie posiada odwołał z rady nadzorczej Macieja Szwarca i powołał do niej syna.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Katarzyna Iwuć , NETIA , Wojciech Pytel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common