Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Uprawnienia prezesa UKE dzielą rząd

Urszula Zielińska 20-05-2018, ostatnia aktualizacja 20-05-2018 09:29

Kolejna nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego miała załatwić dwie kwestie: rozprawić się z wątpliwościami Komisji Europejskiej co do tego, czy nasze przepisy dotyczące rozdysponowywania częstotliwości są zgodne z unijnymi oraz dać prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej dodatkowe uprawnienia w tym względzie. Jak wynika jednak z lektury opinii zgłoszonych przez poszczególne resorty, nowelizacja ta nie będzie prosta.

Opublikowane zostały opinie ministerstw i urzędów do przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu nowelizacji Prawa telekomunikacji i ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie zarządzania częstotliwościami radiowymi w Polsce. Nowelizacja ma m.in. wzmocnić prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dając mu nowe możliwości przy dysponowaniu pasmem, tak aby możliwe było efektywne ich wykorzystanie. Jak wynika z lektury opinii rząd nie jest jednak w tej kwestii jednomyślny. Wydaje się więc, że nowelizacja przepisów w tej części nie będzie prosta.

Formalnym powodem przygotowania nowelizacji Pt i Ustawy o radiofonii i telewizji były uwagi Komisji Europejskiej, która w 2016 r. wszczęła przeciwko Polsce postępowanie dot. niewłaściwego wykonywania jednej z unijnych dyrektyw dotyczących częstotliwości. Postępowanie to dotyczyło przyznania częstotliwości z zakresu 800 MHz spółce Sferia poza przetargiem lub aukcją, w ramach kontrowersyjnej ugody udziałowców spółki z rządem.

- Komisja Europejska ma wątpliwości, czy przyznanie Sferii częstotliwości z zakresu 800 MHz jest zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi zarządzania pasmem radiowym. Komisja zdecydowała się wysłać do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia (ang. letter of formal notice) w tej sprawie - informowała w 2016 r. w odpowiedzi na nasze pytania we Nathalie Vandystadt, rzeczniczka odpowiedzialna za komunikację obszaru Europejskiej Agendy Cyfrowej w Komisji Europejskiej.

- Komisja ma także obawy, że polskie prawo dotyczące częstotliwości narusza europejskie prawo telekomunikacyjne – mówiła Nathalie Vandystadt.

Rządowe Centrum Legislacji w stanowisku do projektu nowelizacji wskazuje m.in., że nie jest jasne, które proponowane przepisy stanowią odpowiedź na wówczas zgłoszone uwagi Komisji Europejskiej. Oczekuje doprecyzowania tej kwestii.  Poza tym RCL zgłosiło 18 uwag różnego typu dotyczących m.in. procedury aukcji częstotliwości.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że projekt wymaga przynajmniej dodatkowych elementów i doprecyzowania pojęć. Ocenia, że trzeba uściślić co kryje się pod pojęciem „nieistotny charakter zmiany" w przypadku zmiany rezerwacji częstotliwości bez ogłaszania konsultacji środowiskowych. Zdaniem resortu nie wystarczy zapisać, że taka zmianą nie jest rozszerzenie zakresu uprawnień wynikających z rezerwacji częstotliwości.

„Wydaje się, że za zmianę nieistotną (...) nadal może zostać uznana zmiana prowadząca do powstania komparatywnej korzyści wobec innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych albo zmieniająca zasadniczy charakter indywidualnych praw użytkowania (np. zmiana pasma widma albo warunków korzystania z częstotliwości)" – czytamy w opinii MSZ. Resort przypuszcza też, że może to prowadzić do wzrostu wartości częstotliwości, co w związku z planowanym uchyleniem jednego z przepisów (art. 185 ust. 4d) nie będzie wiązało się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. W ten sposób – uważa MSZ – mogą zostać naruszone zasady konkurencji lub dojść do niedozwolonej pomocy państwa.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Marcin Cichy , ministerstwo cyfryzacji , MPiT , MSZ , prawo telekomunikacyjne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common