Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Minister cyfryzacji chce rozpędzić publiczne hot spoty do minimum 30 Mb/s

Urszula Zielińska 15-05-2018, ostatnia aktualizacja 15-05-2018 20:17

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie minimalnej przepływności łącza dla świadczonej przez jednostki samorządu terytorialnego usługi dostępu do Internetu.

Jak informuje, w projekcie tym proponuje się określenie minimalnej przepływność łącza, przy pomocy którego jednostki samorządu terytorialnego świadczą usługi dostępu do internetu w miejscach publicznych na 30 Mb/s.

"Taki poziom przepływności łącza umożliwi użytkownikom końcowym efektywne korzystanie z usługi dostępu do Internetu w miejscach publicznych" - tłumaczy ministerstwo.

Minister uzyskał możliwość ustalania prędkości internetu samorządowego za sprawą ostatniej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, która zmieniła brzmienie art. 7 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Do tej pory publiczne hot spoty budowane przez lokalne władze mogły oferować dostęp o prędkości 1 Mb/s (kiedyś do 512 Kb/s). Zgodę na powstanie hot spotu - na podstawie zmienionego artykuły - wydawał prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kierując się m.in. tym, czy decyzja nie ograniczy chęci operatorów do prowadzenia inwestycji, określając jednocześnie maksymalne możliwości łącza.

Prezes UKE w sprawozdaniu z działalności w 2017 r. poinformował, że przygotował przepisy pozwalające przyspieszyć internet w miejscach publicznych. Podał też, że w ubiegłym roku jednostki samorządowe uruchomiły około tysiąca hot spotów, a w sumie ich liczba na terenie kraju urosła do 5623.

W wydawanych gminom decyzjach UKE argumentował zwykle, że 1 Mb/s to to podstawowa prędkość transferu danych, coraz rzadziej już występująca w ofertach operatorów komercyjnych i nie pozwalająca na korzystanie z zaawansowanych opcji dostępu do internetu.  UKE nie mógł bowiem doprowadzić do tego, aby samorząd konkurował o użytkownika z operatorami komercyjnymi.

Oprócz ograniczenia prędkości łącza ogranicza także czas jednorazowej sesji do 45 minut z przerwą pomiędzy sesjami nie krótszą niż 15 minut.

"W ocenie Prezesa UKE, przerywane co 45 minut sesje mają na celu zapewnienie, aby bezpłatny Internet był używany okazjonalnie, a nie docelowo, jak ma to miejsce w przypadku nielimitowanych ofert komercyjnych, dostępnych za określoną opłatę" - czytamy w jednej z ostatnich decyzji, w której UKE zezwolił Kętrzynowi na uruchomienie 14 hot spotów.

Planowany termin wydania rozporządzenia ministra cyfryzacji to III kwartał tego roku.

Przeczytaj więcej o:  hot spot , ministerstwo cyfryzacji , UKE , wifi

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common