Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Rośnie zasięg sieci LTE Advanced w Polsce

Marta Rzeźnicka 14-05-2018, ostatnia aktualizacja 14-05-2018 10:21

Grupa Cyfrowy Polsat poinformowała, że w zasięgu jej sieci LTE Advanced (komercyjnie nazywanej LTE Plus Advanced) korzystającej z agregacji dwóch częstotliwości (nośnych) jest obecnie ponad 54 proc. populacji kraju.

Natomiast w ponad 300 miejscowościach prędkość sieci mobilnego internetu grupy Zygmunta Solorza mieści się w przedziale 300-500 Mb/s - podano.

Taką prędkość grupa uzyskuje agregując trzy częstotliwości: 1800, 2100 oraz 2600 bądź 2600, 1800 i 800 MHz. W pierwszym wariancie grupa stosuje również dodatkową technologię - modulację 256 QAM, pozwalającą przyspieszyć prędkość pobierania danych o 33 proc.. Natomiast w konfiguracji 2600, 1800 i 800 MHz (w sumie pasmo to ma 45 MHz) sieć grupy działa w 215 miejscowościach - wynika z komunikatu.

T-Mobile Polska poinformował w komunikacie, że jego LTE dociera do blisko 100 proc. kraju , a liczba stacji z LTE-A wynosiła na koniec marca ponad 4250. Telekom podał wówczas też, że "rozpoczął testy zmierzające do zmian w sposobie wykorzystania posiadanych częstotliwości".

W efekcie w pierwszym kwartale uruchomionych zostało kilkanaście stacji oferujących agregację 4 pasm z maksymalną prędkością przesyłania danych wynoszącą do 590 Mb/s.

Poprosiliśmy T-Mobile o dokładniejsze dane. Wynika z nich, że w końcu marca operator miał 4270 stacji bazowych z LTE-A, o 370 więcej niż w końcu grudnia. Zasięg sieci LTE-A urósł w tym czasie o 3 pkt. proc. z około 43 proc. do 46 proc.

Dziś zaś, po dodaniu około 160 stacji wynosi około 48 proc..

Także Grupa Orange Polska podzieliła się z nami danymi o zasięgu sieci LTE i LTE-A i na koniec marca br.. W przypadku LTE było to 99,8 proc. populacji, a LTE-A 44,5 proc.

Play Communications może podzielić się zasięgiem sieci Play publikując sprawozdanie za I kwartał br. dziś wieczorem.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , LTE , LTE Advanced , mobilny internet , Plus

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common