Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Konkurs o 1,94 mld zł na internet: Play wspiera Ineę w grze o wszystko [nowe]

Urszula Zielińska 14-05-2018, ostatnia aktualizacja 14-05-2018 08:06

Do północy w piątek operatorzy mogli wnioskować o kolejną pulę dotacji ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (1. Oś) do inwestycji w sieci szybkiego internetu w miejscach go pozbawionych.

Tym razem rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa miało dla operatorów 1,94 mld zł i liczy, że za te pieniądze, uzupełnione niewielkim (15-proc.) wkładem własnym firm, powstanie infrastruktura docierająca do minimum 460 tys. gospodarstw domowych i 2,6 tys. szkół na 33 obszarach kraju.

Z naszych informacji wynika, że na udział w tzw. trzecim konkursie nie zdecydowały się na Orange Polska, dotychczasowy czarny koń konkursów, ani Netia.

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, mówił nam wcześniej, że firma się waha, ale najprawdopodobniej nie sięgnie po kolejne środki unijne, ponieważ ma dużo pracy i problemy z naborem wykonawców.

Nie spróbowała swoich sił również Grupa Cyfrowy Polsat.

Spośród dużych giełdowych firm wniosek o dotację złożyła natomiast Grupa Play Communications. Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania w piątek Marcin Gruszka, rzecznik telekomu, formalnym wnioskodawcą jest P4, operator sieci mobilnej Play. Z wyjaśnień Gruszki wynika przy tym, że Play nie zamierza budować sieci światłowodowej. Intencją firmy jest sprawdzenie, czy można zdobyć dotację na budowę sieci dostępu do internetu w technologii radiowej. Autorzy warunków konkursu przekonywali wcześniej, że są one neutralne technologicznie i nie ma ograniczeń dla sieci mobilnych.

Play poinformował nas najwyraźniej jednak tylko o jednym projekcie, w którym uczestniczy samodzielnie.  Jak się jednak dowiedzieliśmy, P4 uczestniczy w konkursie także w inny sposób. Wspiera (głównie za sprawą punktowanego w konkursie doświadczenia) Grupę Inea, która chce stać się operatorem ogólnopolskim i zdecydowała się na walkę o wszystko.

– Złożyliśmy wnioski na wszystkie obszary wskazane w konkursie. Zrobiliśmy to w dwóch konfiguracjach: o jedną trzecią obszarów walczymy samodzielnie, o dwie trzecie we współpracy z firmą P4 – mówi nam Janusz Kosiński, prezes i współzałożyciel Inei.

– Łączna wartość projektów, o które wystąpiliśmy, to około 2 mld zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 1,5 mld zł – podaje szef Inei. – Nie zakładam, że wygramy na wszystkich obszarach, bo to by oznaczało, że złożyliśmy ofertę nie najlepszą z naszego punktu widzenia, ale jeśli tak się stanie, będziemy potrzebować dodatkowego finansowania – mówi Kosiński.

– Spodziewam się konkurencji w tym konkursie głównie ze strony Nexery, ponieważ mamy do czynienia z projektami infrastrukturalnymi. Myślę, że efekt może dać także ruch rządu, który podzielił obszary na mniejsze i w związku z tym mniejsi operatorzy mają większe szanse na konkurowanie o dotacje – dodaje.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , INEA , internet , NETIA , Orange , play , POPC

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common