Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UOKIK zgodził się na przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat

Urszula Zielińska 11-05-2018, ostatnia aktualizacja 11-05-2018 17:36

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się aby Cyfrowy Polsat przejął kontrolę nad Netią. Nie postawił kupującemu żadnych warunków.

O decyzji urzędu Cyfrowy Polsat poinformował dziś w komunikacie giełdowym. W czwartek w kuluarach konferencji poświęconej wynikom słychać było, że może się to wydarzyć najpóźniej w połowie czerwca.

Tym samym ziścił się warunek trwającego już wezwania ogłoszonego na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, za sprawą którego Cyfrowy Polsat przy wsparciu założyciela, chce zwiększyć zaangażowanie w stacjonarny telekom do 66 proc. jego kapitału z obecnych nieco ponad 32 proc.

Wzywający płacą za jedną akcję Netii 5,77 zł (przy tej cenie cała firma warta jest 1,93 mld zł). Dziś na GPW papier kosztował około 5,32 zł.

Akcje kosztują mniej niż płacą inwestorzy w wezwaniu ponieważ rynek liczy się z redukcją zapisów.

Nie ma bowiem na razie oficjalnych informacji potwierdzających, czy Cyfrowy Polsat zamierza w kolejnym kroku skupić z giełdy wszystkie walory Netii i wycofać ją z GPW.

Wspólnymi rynkami dla mających połączyć się grup są płatna telewizja i usługi mobilne. Udział Netii w tych segmentach jest jednak relatywnie niewielki: w końcu marca obsługiwała 196 tys. abonentów płatnej telewizji i 147 tys. abonentów usług mobilnych.

Dla porównania Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci komórkowej Plus, satelitarnej platformy i grupy kanałów telewizji Polsat, obsługiwała w tym czasie około 3,5 mln abonentów telewizji, 8,8 mln abonentów usług komórkowych i 3,3 mln użytkowników telefonii na kartę.

Netia to trzeci (po Orange Polska i UPC) pod względem wysokości przychodów operator telekomunikacyjnych usług stacjonarnych, świadczący usługi telefonii przewodowej, dostępu do internetu oraz płatnej telewizji. Działa także jako wirtualny operator mobilny korzystając do tej pory z sieci P4 (Play).

Grupa kapitałowa powstała po przejęciu będzie najprawdopodobniej największym podmiotem na polskim rynku telekomunikacyjnym pod względem przychodów, wyprzedając dotychczasowego lidera – Orange Polska.

W 2017 r. Orange Polska zanotował 11,4 mld zł, Grupa Cyfrowy Polsat 9,83 mld zł, a Netia 1,44 mld zł przychodu.

Zgoda UOKIK może sprawić, że Cyfrowy Polsat i Netia przygotują wspólną konwergentną ofertę dla gospodarstw domowych i zaczną silniej konkurować z Orange w miastach, gdzie obecna Netia ma swoją sieć.

Do tej pory analitycy sądzili, że stanie się to przed początkiem nowego roku szkolnego.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , NETIA , Orange Polska , uokik

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common