Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Maleją straty na usługach unijnego roamingu

Urszula Zielińska 11-05-2018, ostatnia aktualizacja 11-05-2018 11:03

250 mln zł w trzecim kwartale 2017 roku, 169 mln zł kwartał później. W sumie cztery największe sieci komórkowe w kraju: Orange Polska, Play, Plus (grupa Cyfrowy Polsat) i T-Mobile Polska, straciły w ub.r. prawie 420 mln zł za sprawą unijnej zasady „roam like at home" (RLAH) znoszącej dodatkowe opłaty za usługi w roamingu w Unii Europejskiej. Dokładniej mówiąc o tyle wyższa byłaby sumaryczna EBITDA tzw."Wielkiej Czwórki", gdyby nie obowiązujące od 15 czerwca ub.r. rozporządzenie wprowadzające zasadę RLAH, przewidującą, że koszt usług w roamingu UE jest taki jak usługi w danym kraju.

W tym roku komórkowe sieci powoli wychodzą ze strat. Nie tylko dlatego, że o tej porze roku Polacy rzadziej wyjeżdżają za granicę, czy z powodu wejścia w życie z początkiem stycznia niższych stawek hurtowych.

Najlepiej w tej mierze radzi sobie Orange Polska. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku stracił 15 mln zł. Dla porównania w III kwartale ub.r. obejmującym gorący okres wakacyjny – aż 73 mln zł. Jak tłumaczył podczas publikacji wyników I kwartału br. Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska, ograniczenie straty było możliwe dzięki renegocjacji stawek rozliczeniowych z partnerami roamingowymi, czyli operatorami zagranicznymi, z których sieci korzystają podróżujący.

Mocno ograniczyła straty także Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci komórkowej Plus. RLAH obniżyła marżę grupy z usług roamingu międzynarodowego o 25 mln zł. – To nie tylko efekt sezonowości, ale w części również renegocjacji stawek rozliczeniowych z partnerami roamingowymi. Podtrzymuję, że w całym roku RLAH i inwestycje związane z Ligą Mistrzów (grupa kupiła prawa do transmisji i przygotowuje ofertę dla widzów i platform płatnych – red.) obniżą nasz wynik o maksymalnie 100 mln zł – mówiła Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna za finanse w zarządzie Cyfrowego Polsatu. Cyfrowy Polsat spodziewa się przy tym strat na RLAH głównie w pierwszym półroczu.

Prawie tyle co Orange i grupa Zygmunta Solorza łącznie stracił w tym roku na usługach w roamingu w Unii T-Mobile Polska. Było to 37 mln zł. Jak podał operator, użytkownicy wykorzystali w tym czasie w roamingu niemal pięciokrotnie więcej danych niż rok wcześniej. – Jesteśmy w trakcie negocjacji stawek hurtowych – mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Nieznane są jeszcze wyniki kwartalne Play Communications, właściciela sieci komórkowej Play, ale analitycy giełdowi sądzą, że telekom stracił około 30–35 mln zł w kwartale. I to mimo tego, że jako pierwszy z tzw. wielkiej czwórki wprowadził za zgodą Urzędu Komunikacji Elektronicznej dodatkowe opłaty za roaming. Stało się to w dwóch etapach: od 26 stycznia nowi klienci abonamentowi mają do dyspozycji w roamingu pakiet transmisji danych tej samej wielkości (1 GB), a dodatkowe opłaty telekom nalicza tym, którzy używają telefonu częściej za granicą niż w kraju. Od 1 marca dodatkowe opłaty weszły w telefonii na kartę.

Zgodę UKE na pobieranie dodatkowych opłat ma od dawna Plus, ale nadal ich nie zastosował. 16 kwietnia UKE wydał zgodę na dopłaty Orange Polska. Telekom nie zdradza, kiedy skorzysta z możliwości doliczenia od 1 do 5 groszy za jednostkę usługi użytkownikom. Zgody UKE nie ma jeszcze T-Mobile Polska. Z naszych informacji wynika jednak, że telekom może ją dostać w tym miesiącu.

Maierhofer pytany, czy zobaczymy zmiany w cennikach roamingu unijnego przed wakacjami – uniknął odpowiedzi. Przyznał jedynie, że firma nie uzależnia swoich ruchów od tego, co zrobi w tym obszarze konkurencja. Głównym celem będzie minimalizacja strat.

RLAH najbardziej dokuczyła wirtualnym operatorom, często zaczynającym zdobywać rynek.

Przeczytaj więcej o:  Orange , play , Plus , RLAH , roaming , T-Mobile , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common