Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w I kwartale 2018: pomocne przejęcia w telewizji

Urszula Zielińska 10-05-2018, ostatnia aktualizacja 10-05-2018 14:50

Drobne przejęcia w telewizji pomagają stabilizować przychody grupie Zygmunta Solorza. Zysk netto rośnie dzięki spłacie kredytów i obniżeniu kosztów finansowania.

2,345 mld zł przychodów, 890 mln zł EBITDA, 292,2 mln zł zysku netto (około 301 mln zł zysku dla akcjonariuszy spółki-matki) – to wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w I kwartale 2018 roku według obowiązującego od stycznia br. standardu MSSF15.

Dane są nieco lepsze niż prognozowali analitycy z biur maklerskich. Specjaliści oceniali, że w tym ujęciu przychody grupy Zygmunta Solorza działającej na rynku telekomunikacyjnym i telewizyjnym wyniosą niecałe 2,33 mld zł (przychody), prawie 863 mln zł (EBITDA) oraz 267 mln zł (zysk netto).

W prezentacji dla porównania zarząd przedstawił swoje szacunki danych sprzed roku przekształconych według nowego standardu. Wskazują one, że przychody urosły nieznacznie o 0,6 proc., a EBITDA powiększyła się o 2 proc. rok do roku.

Według tradycyjnego ujęcia (MSR18) w I kw. 2018 roku Grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,361 mld zł przychodu, prawie 919 mln zł EBITDA i 464,3 mln zł zysku operacyjnego i 315,5 mln zł zysku netto. Rok do roku to: spadek przychodów i EBITDA o 1,2 proc., wzrost zysku operacyjnego o 1,6 proc. oraz wzrost zysku netto (dzięki niższym kosztom finansowania) o 16,2 proc..

Spadek przychodów to przede wszystkim pochodna osłabienia wpływów z usług głosowychm.in. z powodu obowiązującej od czerwca ub.r. zasady roam like at home (RLAH).

RLAH miała przy tym mniejszy negatywny wpływ na EBITDA niż w dwóch kwartałach ubiegłego roku. „W pierwszym kwartale 2018 roku obserwowaliśmy słabnący negatywny wpływ regulacji Roam Like at Home na dynamikę wyniku EBITDA, który przełożył się na obniżenie marży uzyskiwanej na usługach roamingu międzynarodowego o kwotę około 25 mln zł w ujęciu rok do roku” – podał zarząd Cyfrowego Polsatu. - To nie tylko efekt sezonowości, ale w części również renegocjacji stawek rozliczeniowych z partnerami roamingowymi. Podtrzymuję, że w całym roku RLAH i inwestycje związane z Ligą Mistrzów obniżą nasz wynik o maksymalnie 100 mln zł - mówiła Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna za finanse w zarządzie Cyfrowego Polsatu.

Niższe przychody to także efekt ubytku przychodów ze sprzedaży urządzeń takich jak smartfony (spadek w tej linii przychodowej to 16,1 proc. do około 209 mln zł). - Świadomie zrezygnowaliśmy z przecen smartfonów w minionym kwartale. Myślę jednak, że nie można mówić tu o trwałym zjawisku - powiedziała Ostap-Tomann.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Plus , Polkomtel , RLAH , roaming

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common