Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Liberty Global sprzedaje spółki w Europie Środkowowschodniej na rzecz Vodafone. Bez Polski i Słowacji

Urszula Zielińska 09-05-2018, ostatnia aktualizacja 09-05-2018 09:50

Podając wyniki za pierwszy kwartał tego roku amerykańska grupa Liberty Global ogłosiła również zawarcie umowy z brytyjską grupą Vodafone, której zamierza sprzedać biznes kablowy w Europie Środkowowschodniej i Niemczech.

Za sieci kablowe działające pod marką UPC na Węgrzech, w Czechach i w Rumunii oraz Unitymedia w Niemczech, stanowiące 28 proc. biznesu Liberty Global jeśli wziąć pod uwagę wypracowywaną gotówkę, Brytyjczycy mają zapłacić Amerykanom około 10,6 mld euro.

Wartość przedsiębiorstwa przejmowanego segmentu (udziały i dług) ustalono zaś na 18,4 mld euro (lub 19 mld euro według standardów GAAP).

Wycena ta odpowiada 11,5-krotności wolnych przepływów operacyjnych segmentu - podaje Liberty.

Strony transakcji spodziewają się jej finalizacji w połowie 2019 r. Wiadomo jednak, że ze względu na protesty Deutsche Telekom w Niemczech (grupa obawia się wzmocnienia konkurencji) może nie być to łatwa operacja. Musi się na nią zgodzić Komisja Europejska i lokalne władze antymonopolowe.

Vodafone nie kupuje UPC Polska, ani analogicznego biznesu na Słowacji. Mimo to UPC Polska rozesłało komentarz nowego prezesa Roberta Redeleanu.

- Liberty Global, właściciel UPC Polska, od zawsze dynamicznie rozwijało się, umiejętnie przekształcając swój biznes, aby jak najlepiej napędzać innowacje, rozwijać usługi i tworzyć znaczącą wartość dla akcjonariuszy. Transakcja z Vodafonem wpisuje się też w szerszą perspektywę rozwoju branży telekomunikacyjnej, wynikającą z rosnącej konkurencji i potrzeby lepszej obsługi naszych klientów, a także zapewnienia im światowej klasy usług w zakresie internetu i rozrywki. Należy jednak podkreślić, że umowa między Liberty Global a Vodafone nie ma wpływu na naszą działalność w Polsce -  zapewnia Redelenau.

UPC Polska wycofało się niedawno z przejęcia Multimedia Polska. Nie udało się pogodzić warunków postawionych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i oczekiwań stron transakcji wartej początkowo 3 mld zł.

Nie cichną głosy, że przejęciem UPC może być zainteresowana grupa Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska.

Z drugiej strony szef Multimediów Andrzej Rogowski nie rezygnuje z udziału w firmy w konsolidacji rynku.

Przeczytaj więcej o:  Liberty Global , upc , vodafone

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common