Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki T-Mobile Polska w I kwartale 2018: przychodom pomaga T-Systems

Urszula Zielińska 09-05-2018, ostatnia aktualizacja 09-05-2018 08:06

10,509 mln kart SIM aktywnych było w sieci T-Mobile Polska w końcu marca 2018 roku – wynika z informacji przedstawionych w środę rano przez Deutsche Telekom, właściciela komórkowej sieci. Liczba ta jest większa o 55 tys. od wyniku, który operator odnotował w grudniu 2017 r.

Operator, który przejął wcześniej polską część grupy świadczącej usługi stacjonarne GTS CE, zanotował natomiast spadek klientów łączy szerokopasmowego stacjonarnego dostępu (do 13 tys. o 2 tys. w kwartał) i telefonii w tej technologii (o 5 tys. do 27 tys.).

Wzrost liczby aktywacji w części komórkowej to bilans przyrostu w segmencie post-paid (o 69 tys. do 6,99 mln) i spadku w segmencie pre-paid o 14 tys. (do 3,519 mln).

Wyniki finansowe T-Mobile Polska wyrażone w euro wskazują na wzrosty przychodów operatora. Trzeba przy tym pamiętać, że od września 2017 r. widać w nich dane przejętego T-Systems Polska.

W I kw. br. polska część DT wykazuje zatem 375 mln euro przychodu (wzrost o 3 proc. rok do roku), 96 mln euro EBITDA (spadek o 4 proc.) i obniżenie marży EBITDA o 1,9 pkt. proc. do 25,6 proc..

Przychody w rozbiciu na segment usług stacjonarnych i mobilnych to odpowiednio: 27 mln euro (wzrost o 8 proc. rok do roku ) i 348 mln euro (wzrost o 2,7 proc.).

Przychody T-Mobile Polska z usług komórkowych według ubiegłorocznych standardów rachunkowości wyniosły 219 mln euro (wzrost o 0,9 proc. rok do roku), a uwzględniając IFRS15, czyli standard obowiązujący od stycznia 2018 r. 223 mln euro (wzrost o 2,9 proc.).

W złotych polskich (w tej walucie T-Mobile Polska faktycznie zarabia, obliczenia własne na podstawie średnich kursów z okresów) przychody firmy obniżyły się rok do roku nieznacznie, o 0,3 proc. do niecałych 1,57 mld zł, a zysk EBITDA spadł o około 7 proc. do około 401 mln zł.

Podobnie jak w przypadku innych sieci komórkowych, wynik EBITDA T-Mobile Polska obciążają straty ponoszone na usługach roamingu w Unii Europejskiej. W I kw. br. strata z tego tytułu to 37 mln zł (dla porównania w III kw. 58 mln zł). Gdyby nie roaming, EBITDA operatora pozostałaby na poziomie sprzed roku - podała firma.

"W porównaniu do pierwszego kwartału 2017 r. ilość danych przesłanych w roamingu przez klientów T‑Mobile wzrosła niemal pięciokrotnie" - powiadomiło także T-Mobile Polska, nie podając liczb.

Przychody z biznesu stacjonarnego urosły o 4,5 proc. do 112 mln zł, a mobilnego spadły o 0,7 proc. do 1,45 mld zł.

Same usługi sieci komórkowej przyniosły T-Mobile Polska (według dawnego podejścia) około 932 mln zł przychodu, czyli o 0,6 proc. mniej niż przed rokiem.

Opisując inwestycje w sieć, telekom podał, że więcej uwagi poświęca przepustowości niż samej jej rozbudowie. "W pierwszym kwartale T‑Mobile rozpoczął testy zmierzające do zmian w sposobie wykorzystania posiadanych częstotliwości" - podano.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  DT , T-Mobile Polska , wyniki T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common