Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Analitycy o wynikach Play w I kwartale 2018

Urszula Zielińska 07-05-2018, ostatnia aktualizacja 07-05-2018 12:42

1,64 mld zł przychodu, 528 mln zł skorygowanej o zdarzenia jednorazowe EBITDA oraz 178,5 mln zł zysku netto. Takich wyników za I kwartał 2018 roku spodziewają się średnio po Play Communications, właścicielu sieci komórkowej Play, biura maklerskie ankietowane przez dziennik „Parkiet". W porównaniu z wynikami telekomu sprzed roku oznacza to odpowiednio: wzrost o 3,85 proc., spadek o 6,4 proc. oraz wzrost o prawie 840 proc.

Jeśli rynek ma rację, to przez pierwsze trzy miesiące tego roku przychody Playa rosły wolniej niż do tej pory i wolniej, niż przewidują całoroczne założenia zarządu (mowa w nich o średnim jednocyfrowym wzroście wpływów ze sprzedaży).

Według maklerów, głównym powodem spadku EBITDA ma być obowiązująca od 15 czerwca 2017 r. zasada „roam like at home", czyli dużo niższe przychody z opłat za usługi w roamingu w UE i straty wynikające z niekorzystnych dla Play hurtowych rozliczeń z operatorami zagranicznymi.

Wprawdzie po wynikach Orange Polska widać (negatywny skutek został ograniczony do 15 mln zł), że operatorzy starają się renegocjować hurtowe stawki, ale gros analityków jest zdania, że RLAH nadal będzie mieć duży wpływ na EBITDA Play. Zdaniem Dominika Niszcza z Raiffeisen Centrobanku obciążenie EBITDA może wynieść 30–35 mln zł. Podobnego wpływu spodziewa się Marcin Nowak z Ipopema Securities.

Według Domu Maklerskiego BOŚ telekom może też wykazać niższe marże ze sprzedaży telefonów komórkowych.

Część specjalistów uważa, że można spodziewać się spadku przychodów operatora z tytułu sprzedaży smartfonów.

Skok zysku netto Play zawdzięczać ma wyjątkowo niskiemu wynikowi przed rokiem, gdy spółka szykowała się do pierwotnej oferty publicznej i ponosiła koszty wykupu obligacji.

Veronika Sutedja z Erste Banku spodziewa się, że przy okazji publikacji wyników (14 maja) zarząd podtrzyma założenia dla całego 2018 roku, w tym EBITDA podobną do ubiegłorocznej.

O wynikach przenoszenia numerów komórkowych w I kwartale br. pisaliśmy tutaj. Play po raz pierwszy w swojej historii zanotował ujemny bilans przenosin.

Przeczytaj więcej o:  play , Play Communications , prognozy , wyniki Playa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common