Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Rynek smartfonów w I kwartale 2018 wg. IDC

Marta Rzeźnicka 07-05-2018, ostatnia aktualizacja 07-05-2018 10:01

W ciągu trzech miesięcy otwierających 2018 rok klienci zdecydowali się kupić 334,3 mln smartfonów, czyli o 10,1 mln (2,9 proc.) mniej niż przed rokiem w analogicznym okresie - szacuje wstępnie firma analityczna IDC.

Skala spadku jest podobna jak w opisywanym przez nas niedawno raporcie firmy CounterPoint, ale według IDC rynek inteligentnych telefonów jest o około 25 mln sztuk mniejszy.

Dane o wynikach największych graczy są niemal takie same. Według IDC, mimo spadku sprzedaży Samsung ma wciąż dużą przewagę nad kolejnymi dostawcami inteligentnych telefonów. Analitycy szacują, że firma z Korei sprzedała o 2,4 proc. mniej smartfonów niż przed rokiem, ale 78,2 mln egzemplarzy.

To i tak o 26 mln więcej niż drugie w zestawieniu Apple. Na telefony z logo nadgryzionego jabłka zdecydowało się 52,2 mln klientów, co oznacza 2,8 proc. wzrost sprzedaży (to dane oficjalne). Koncern z Cupertino jest producentem najchętniej wybieranego modelu na świecie czyli nowego iPhone'a X.

Trzecią pozycję, po wzroście sprzedaży o 13,8 proc. zajmuje Huawei. Sprzedane 39,3 mln smartfonów wydaje się być zapowiedzią kolejnych sukcesów chińskiego producenta. W podsumowaniu trwającego właśnie kwartału zarządzający spodziewają się jeszcze lepszego wyniku w odpowiedzi na flagowce z linii P20.

Czwartą pozycję w zestawieniu zajmuje Xiaomi, którego sprzedaż wzrosła - wg. IDC - o 87,8 proc. do 28 mln sztuk kwartalnie (CounterPoint podaje 27 mln i wzrost o 101 proc.). Chińska marka szturmem zdobywa kolejne rynki i prezentuje coraz szersze portfolio.

Piątym dostawcą jest Oppo, którego sprzedaż wyniosła 23,9 mln sztuk i była o 7,5 proc. niższe niż rok wcześniej.

Pozostali producenci sprzedali łącznie 112,7 mln urządzeń co oznacza, że nieco ponad jedna trzecia rynku należy do firm z poza czołowej piątki. Dla mniejszych graczy rynek skurczył się o 18,5 proc..

Na dane dotyczące polskiego rynku smartfonów w I kwartale br. trzeba będzie jeszcze zaczekać przynajmniej dwa tygodnie.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  apple , huawei , IDC , samsung , smartfon

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common