Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Apple w I kwartale 2018 r.: ceny w górę, Apple Pay oficjalnie w Polsce

Marta Rzeźnicka 02-05-2018, ostatnia aktualizacja 02-05-2018 11:31

Przychody amerykańskiego koncernu Apple w zakończonym 31 marca 2018 roku kwartale (dla spółki to drugi kwartał roku obrotowego) wyniosły 61,1 mld dol. To wynik o 16 proc. lepszy od zanotowanych przed rokiem 52,9 mld. Biznes poza rodzimym rynkiem stanowiła już 65 proc. całkowitych przychodów firmy (40 proc. rok temu).

Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 23,4 mld dol.,  czyli był o 2,8 mld wyższa rok do roku. Zysk netto Apple powiększył się z 11 mld dol. do 13,8 mld dol. w omawianym okresie.

Firma sprzedała 52,2 mln smartfonów. Iphone'y były bardziej popularne (wzrost o 3 proc.) niż przed rokiem, kiedy nabywców znalazło 50,8 mln urządzeń. Główna w tym zasługa nowego Iphone'a X, który był najchętniej wybieranym modelem z portfolio Apple przez całe trzy miesiące.

Z 728 do 740 dolarów wzrosła średnia cena sprzedawanego smartfona. Przychody ze sprzedaży samych telefonów wyniosły 38,03 mld dolarów i były o 14 proc. (5 mld dol.) wyższe niż w pierwszym kwartale roku kalendarzowego 2017.

Nieco lepsza niż w poprzednim roku była sprzedaż tabletów. Na iPada zdecydowało się 9,1 mln klientów czyli o 180 tys. więcej niż rok wcześniej. Łączna wartość sprzedanych "wyświetlaczy" wyniosła 4,11 mld dol..

Słabiej niż rok wcześniej sprzedawały się komputery koncernu. Zakupiono 4,08 mln Maków, czyli o 120 tys. mniej niż w 12 miesięcy wcześniej uzyskując w ten sposób 5,84 mld dol. przychodów, tyle samo, co rok wcześniej. To też pokazuje, że sprzęty Apple drożeją.

Na konferencji wynikowej spółki, Tim Cook, prezes Apple, potwierdził, że usługa płatności mobilnych Apple Pay będzie wprowadzana także w Polsce. Dokładana data nie jest znana, padło jedynie enigmatyczne hasło o "kilku miesiącach oczekiwania".

W podobnej sytuacji są klienci w Norwegii i na Ukrainie. Nieoficjalnie doniesienia pojawiające się w Polsce sugerują, że za obsługę rozwiązania miały by odpowiadać Alior Bank, mBank i BZ WBK. Usługi płatnicze rosną z zawrotnym tempie. Do tej pory z możliwości platformy korzystać mogą mieszkańcy 21 krajów na całym świecie. W ciągu roku liczba korzystających z rozwiązania użytkowników podwoiła się, a liczba transakcji wzrosła trzykrotnie.

Prognozy zarządzających firmą na nadchodzący kwartał mówią o przychodach grupy na poziomie 51,5-53,5 mld dol..

Przeczytaj więcej o:  apple , iMac , iphone , wyniki Apple

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common