Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE podsumował efekty mediacji na rzecz konsumentów w 2017 r.

Marta Rzeźnicka 30-04-2018, ostatnia aktualizacja 30-04-2018 13:08

400 tys. zł odzyskał od operatorów na rzecz konsumentów Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2017 r. prowadząc pozasądowe postępowania mediacyjne (tzw. ADR)- wynika z podsumowania opublikowanego przez UKE.

Raport urzędu obejmuje zarówno sprawy dotyczące relacji konsumentów z operatorami telekomunikacyjnymi jak i przedsiębiorstwami pocztowymi.

W 2017 r. do prezesa UKE wpłynęło 1559 wniosków o wszczęcie postępowania polubownego w sporze z operatorem telekomunikacyjnym. 45 proc. z nich zakończyło się pozytywnie dla wnioskodawcy, 32 proc. - negatywnie. W grupie 23 proc. znalazły się różne nie rozstrzygnięte przypadki, w tym także - raczej nieliczne (stanowią 4,2 proc. wszystkich wniosków) odmowy zajęcia się sprawą przez urząd.

 

 

Według UKE, w 2017 r. konsumenci najczęściej spierali się z operatorami ponieważ byli wprowadzani w błąd przez nieuczciwych handlowców, aktywowano im SMS-y Premium Rate, umowy realizowane były niezgodnie z ustaleniami z rozmowy telefonicznej lub nie zgadzali się z wysokością wystawionych rachunków.

UKE odmawiał wszczęcia postępowania z różnych powodów.

Dla porównania, rok temu urząd informował o łącznych efektach dwóch typów działań: interwencji i postępowań mediacyjnych. W ich ramach, w 2016 r.„odzyskał" na rzecz konsumentów 1,62 mln zł. UKE rozpatrzył wtedy 2 684 wnioski o mediację, z czego 1 372 postępowania zostały zakończone pozytywnie dla konsumenta. Wniosków o interwencję było więcej: 5252. 3886 zakończyło się na korzyść konsumenta.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  konsumenci , skargi na operatorów , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common