Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Sprint T-Mobile w Stanach Zjednoczonych z 5G na sztandarach

Urszula Zielińska 29-04-2018, ostatnia aktualizacja 29-04-2018 21:39

Deutsche Telekom, właściciel marki sieci komórkowych T-Mobile poinformował dziś oficjalnie, że w Stanach Zjednoczonych kontrolowana przezeń firma T-Mobile US połączy siły z tamtejszym operatorem Sprint, kontrolowanym przez firmę inwestycyjną Softbank, należącą do japońskiego miliardera Masayoshi Son.

W efekcie transakcji, która polegać będzie na wymianie akcji przez udziałowców telekomów (T-Mobile wyda 1 nową akcję za 9,75 akcji Sprintu), powstanie firma o wartości około 150 mld dolarów (146 mld dol., według Softbanku - to wycena przedsiębiorstwa, czyli akcji i zadłużenia).

Szefowie łączących się firm nakręcili na ten temat już spot.

Z punktu widzenia niemieckiej grupy DT, oznacza to – jak przekonują jej władze – umocnienie pozycji na amerykańskim rynku. Łączą się - według danych organizacji GSMA - trzeci i czwarty co do wielkości operatorzy komórkowi za Atlantykiem (T-Mobile przypisuje się 19 proc. rynku, a Sprintowi 12 proc.).

Największym akcjonariuszem nowego organizmu będzie DT (zachowa około 42 proc. udziałów; obecnie ma 62 proc. w T-Mobile US), a drugim co do wielkości Softbank (27 proc.; obecnie ma 83 proc. Sprintu). Pozostała część walorów będzie nadal notowana na giełdzie. Jak podało DT, korzyści kosztowe i wynikające z połączenia inwestycyjnych planów grup oszacowano na 43 mld dolarów. Natomiast koszty integracji na 15 mld dol.

“To unikalna kombinacja dla Deutsche Telekom: grupa skorzysta zarówno prowadząc biznes w USA, odznaczający się potencjałem wzrostowym, jak i silnego biznesu w Europie, który charakteryzuje przede wszystkim połączenie stacjonarnej i mobilnej łączności” – podało DT.

- Żadna z firm w branży nie jest tak silnie reprezentowana jak my zarówno w USA jak i w Europie. 90 proc. naszych przychodów pochodzi z państw o szczególnie silnych warunkach gospodarczych - skomentował Timottheus Hotteges, prezes DT.

Powiększony T-Mobile US będzie świadczyć usługi 127 mln użytkowników, a jego przychody sięgną w 2018 r. 76 mld dol. DT uważa, że w ten sposób lepiej będzie mogło konkurować z tamtejszymi krajowymi graczami: AT&T (31 proc. rynku) oraz Verizonem (36 proc. rynku i koszulka lidera). Podkreśla, że te dwie firmy osiągają nieproporcjonalnie duży udział zysków i wolnych przepływów gotówkowych na tle wszystkich sieci komórkowych w USA.

Według Hottgesa, T-Mobile US chce być liderem tamtejszego rynku. Chce nadal pozycjonować się jako operator tani, a z drugiej strony liczy, że fuzja pozwoli nowej firmie uruchomić sieć 5G szybciej niż zrobiłyby to T-Mobile i Sprint osobno.

“Aby to osiągnąć, zamierzamy skoncentrować się na konwergencji produktowej łączącej oferty stacjonarne i mobilne, portfel, który DT już z sukcesem oferuje w Europie” – czytamy.

Aby sfinalizować transakcję T-Mobile US wyemituje nowe akcje zwiększając kapitał z 865 mln papierów do około 1,29 mld.

Softbank i DT podpiszą porozumienie w sprawie zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu giganta. Niemiecka grupa będzie mogła wykonywać prawa głosu z walorów japońskiego inwestora, co daje jej w sumie siłę 69 proc. głosów na WZA. Prezesem połączonych firm pozostać ma John Legere.

Strony operacji są zdania, że transakcja może zostać sfinalizowana w I półroczu 2019 r.

DT obiecuje, że powiększone T-Mobile US wykorzysta siłę, aby poprawić się przede wszystkim na terenach wiejskich. Buduje tam sieć 4G, korzystając z zakupionych w ub.r. częstotliwości z zakresu 600 MHz. W ten sposób stara się zdobyć dodatkowe 60 mln użytkowników.

T-Mobile ma zwiększyć zatrudnienie, wzmocnić obsługę klienta oraz rozbudować sieć sklepów. W przyszłości zaś – zapewnia – użytkownicy będą mogli skorzystać ze zrozumiałej usługi 5G.

Komunikat Softbanku znaleźć można tutaj.

Przeczytaj więcej o:  deutsche telekom , sprint , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common