Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki ATM w 2017 roku: przychody z centrów danych w górę o 5,5 proc.

Urszula Zielińska 29-04-2018, ostatnia aktualizacja 29-04-2018 20:50

132 mln zł przychodów, 45 mln zł EBITDA i prawie 28 mln zł zysku netto zanotował w 2017 roku ATM, jeden z największych graczy na rynku centrów przetwarzania danych w Polsce – wynika ze sprawozdania opublikowanego przez firmę kontrolowaną wspólnie przez fundusz MCI i Tadeusza Czichona.

Przychody ogółem firmy nie zmieniły się prawie w stosunku do 2016 roku, EBITDA urosła o 10 proc., a zysk netto skoczył za sprawą przeszacowania – tym razem w górę, w związku z lepszą oceną perspektyw - wartości udziałów w Linx Communication i dywidendy uzyskanej od tej spółki.

W sprawozdaniu ATM poinformował, że od minionego roku inaczej wylicza wynik EBITDA (pozycja ta służy do wyceny firm telekomunikacyjnych), a co za tym idzie skorygował także ten wynik z 2016 roku. Korekta jest znaczna: z 31,3 mln zł zrobiło się 41,1 mln zł. Odjęto przede wszystkim koszty wynikające z restrukturyzacji (uznano je za jednorazowe) i podatki płacone na rzecz Zarządu Dróg Miejskich.

Biznes ATM składa się niezmiennie z dwóch segmentów: data center i telekomunikacji. W sumie ich przychody ze sprzedaży urosły o 2,2 proc.. jak wynika z raportu. Wskazuje on, że rosły wpływ za granicą, a spadały w kraju. Wolne tempo przyrostu zarząd pod kierownictwem Sławomira Koszołko wyjaśnia trwającą w 2017 r. restrukturyzacją i rozbudową oferty komercyjnej ATM.

Pierwszy z segmentów – centra przetwarzania danych - zanotował w 2017 r. 5,5-proc. wzrost przychodów do 58,1 mln zł, co oznacza tempo niższe niż przyjmowane dla tego segmentu w Polsce. Jego rentowność obniżyła się: EBITDA wyniosła 25,2 mln zł, po spadku o 2,2 proc..

Natomiast wpływy z usług telekomunikacyjnych zachowały poziom około 72 mln zł. Według zarządu ATM, udaje się wyhamowywać spadek przychodów z transmisji danych, które odpowiadają za 65 proc. wpływów segmentu: w ub.r. odnotowano 1,3-proc. obniżkę, podczas gdy w poprzednich latach co kwartał przychody były mniejsze o 1-2 proc.. Stabilne były przychody z dostępu do internetu: jak napisano – „pozostawały w trendzie bocznym". Segmentowi temu przypisano dużo niższe koszty, w związku z tym jego EBITDA urosła skokowo (o 28 proc. rok do roku).

W sprawozdaniu podano również, że w centrach danych zajęte jest 4,5 tys. m kw. (57 proc. z 8 tys.  m kw. w sumie), a w ub.r. inwestycje ATM wyniosły 32 mln zł, co oznacza realizację budżetu w 95 proc..

Rozpoczęto modernizację starego campusu firmy przy ul. Grochowskiej, gdzie mieści się siedziba firmy.

Przeczytaj więcej o:  atm , centra przetwarzania danych , wyniki ATM

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common